82–letniemu mieszkańcowi gm. Puchaczów policjanci zatrzymali prawo jazdy za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Mężczyzna kierując pojazdem marki Daewoo Tico na prostym odcinku drogi nie zachował bezpiecznej odległości między poprzedzającym go pojazdem marki Opel Tigra w wyniku czego najechał na tył tego auta. Do szpitala trafili pasażerowie z obu aut oraz kierujący tico. Po przeprowadzonych badaniach zostali zwolnieni do domu.
Do zdarzenia doszło 24 stycznia po godz. 16:00 w miejscowości Turowola na drodze K-82. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 82–letni mieszkaniec gm. Puchaczów nie zachował bezpiecznej odległości i najechał na auto kierowane przez 24–letnią mieszkankę gm. Puchaczów. W wyniku tego zdarzenia do szpitala w Łęcznej zostali przewiezieni 24–letni pasażer opla, kierujący daewoo oraz jego 62–letnia pasażerka. Po udzielonej pomocy medycznej zostali zwolnieni do domu. Wszyscy byli trzeźwi. Jednak za spowodowanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym policjanci zatrzymali prawo jazdy 82–latkowi. Uznali, że jest za stary by prowadzić auto?
Ustawa z 20 czerwca 1997 roku – Prawo o ruchu drogowym określa okoliczności, które uprawniają organy władzy do zatrzymania prawa jazdy. Zgodnie z art. 135 niniejszej ustawy policjant jest uprawniony do zatrzymania prawa jazdy za pokwitowaniem w sytuacji, gdy:
- istnieje uzasadnione podejrzenie o prowadzeniu pojazdu przez kierowcę pod wpływem alkoholu lub w stanie nietrzeźwości pod wpływem innych środków,
- dokument prawa jazdy znajduje się w stanie zniszczenia, które uniemożliwia odczytanie danych,
istnieje podejrzenie o sfałszowaniu dokumentu,
- upłynął termin ważności dokumentu,
- w stosunku do właściciela dokumentu zostało wydane postanowienie o zatrzymaniu prawa jazdy,
- w stosunku do kierującego pojazdem został wydany zakaz prowadzenia pojazdów,
została wydana decyzja o cofnięciu prawa jazdy,
- kierujący pojazdem przekroczył liczbę 24 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego,
- kierujący pojazdem przekroczył liczbę 20 punktów za naruszenie przepisów ruchu drogowego w ciągu 1 roku od dnia wydania prawa jazdy po raz pierwszy.
- W 2015 roku została wprowadzona nowelizacja Ustawy, zgodnie z którą administracyjne zatrzymanie prawa jazdy jest również możliwe w sytuacji stwierdzenia rażącego przekroczenia dopuszczalnej prędkości (powyżej 50km/h) w terenie zabudowanym, jak również w przypadku stwierdzenia przewożenia nadmiernej ilości osób w pojeździe.
Ponadto istnieje również możliwość (fakultatywnie) zatrzymania prawa jazdy przez policjanta bądź inną, uprawnioną do tej czynności osobę, jeśli istnieje podejrzenie, iż kierujący pojazdem mógł popełnić przestępstwo bądź wykroczenie, które może skutkować otrzymaniem zakazu prowadzenia pojazdów. Obowiązkiem policjanta lub osoby uprawnionej do odebrania dokumentu prawa jazdy jest wydanie właścicielowi dokumentu pokwitowania uprawniającego kierowcę do prowadzenia pojazdu przez 24 lub 72 godziny bądź przez 7 dni od daty zatrzymania prawa jazdy. Termin ważności tego uprawnienia zależy od tego, jakie są przyczyny zatrzymania dokumentu.
Należy zaznaczyć, iż policjant jest uprawniony wyłącznie do faktycznego odebrania kierującemu pojazdem dokumentu prawa jazdy. Natomiast decyzja w kwestii zatrzymania czy zwrotu dokumentu może być podjęta wyłącznie przez: Sąd, jeśli sprawa dotyczy wykroczenia przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji; Prokuratora w przypadku sprawy karnej, jeśli dotyczy przestępstwa przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji.