Budowa elektrowni na zgazowany węgiel pochodzący z Bogdanki ma rozpocząć się już w 2020 roku. Taką deklarację złożył minister energii Krzysztof Tchórzewski w trakcie rozmowy w Radiu Wnet.
- Przekonany jestem, że działania związane z przygotowaniem w przyszłym roku nabiorą takiego tempa, że w roku 2020 ta budowa się rozpocznie - powiedział Tchórzewski odpowiadając na pytanie, kiedy powstanie elektrownia napędzana gazem ze zgazowania węgla.
Moc elektrowni, która miałaby powstać w Starej Wsi pod Łęczną będzie wynosiła 500MW. Będzie to elektrownia pilotażowa, której rentowność na dzisiaj jest ciężko określić. Obecnie jedyna podobna elektrownia działa w Japonii i ma moc 200 MW.
Warto powiedzieć, że w bardzo podobnym tonie minister mówił w lipcu 2018 roku na posiedzeniu nadzwyczajnej sejmowej podkomisji do spraw polityki energetycznej Unii Europejskiej, poświęconym czystym technologiom węglowym w kontekście europejskiej polityki energetycznej. - Nadal prowadzimy projekt elektrowni z gazu pochodzącego ze zgazowanego węgla przy kopalni Bogdanka - mówił minister. - Obecnie eksperci nie są w stanie dokładnie dookreślić jego rentowności. W tej chwili idziemy w tym kierunku, aby Komisja (Europejska - PAP) zgodziła się na to, aby to przedsięwzięcie było uznane za pilotaż - powiedział wtedy minister.
Tchórzewski przypomniał też, że zagłębie lubelskie to teren z największymi zasobami węgla, stąd myślenie o elektrowni zasilanej pochodzącym z węgla gazem może służyć wydłużeniu żywotności i funkcjonowania górnictwa na tym obszarze.
Na czym polega ta technologia? Wydobyty węgiel jest oczyszczany i mielony. Potem w reaktorach, podczas procesów chemicznych, jest przerabiany na gaz palny tzw. syngaz. Powstaje produkt o czystości i parametrach porównywalnych do gazu ziemnego. Syngaz może być wykorzystywany do napędu bloków gazowo-parowych wytwarzających prąd. Może też służyć w przemyśle chemicznym, np. do produkcji innych chemikaliów lub energii w ogniwach wodorowych.
Niestety wykorzystanie zgazowania węgla do produkcji energii jest droższe niż wysoko sprawne spalanie w nowoczesnych elektrowniach węglowych. Dlatego przed wdrożeniem programu w życie trzeba przeprowadzić bardzo skrupulatne wyliczenia kosztów i analizy skutków ekonomicznych. Instalację zgazowania węgla (jedną z trzech na świecie) postawili na przykład Amerykanie. Jej koszt okazał się dwukrotnie wyższy niż pierwotnie zakładano.
Łęczna 07 grudnia
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.