Lubelski Węgiel Bogdanka SA nie przyjmuje już zapisów na węgiel. – Została ukończona rejestracja gospodarstw domowych zapisujących się na zakup węgla z puli przeznaczonej na wrzesień – poinformowała spółka w komunikacie. Chodzi o to, żeby nie zapisywać więcej odbiorców, niż kopalnia jest w stanie obsłużyć.

Ostatnio o Lubelskim Węglu Bogdanka zrobiło się głośno, nie tylko w Polsce, ale i na świecie. Wszystko przez kilometrowe wprost kolejki po węgiel. Chętni na węgiel stali w nich nawet kilka dni – okoliczni mieszkańcy, ale także nawet ci spoza województwa lubelskiego, osoby prywatne oraz zorganizowani dostawcy z innych części Polski. Wszyscy z deklaracjami wpisu do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków, bo tylko z takim dokumentem wydawany jest węgiel tym, którzy w kolejce wytrwali.

Skąd taka determinacja ludzi? Sezon grzewczy zbliża się szybko, składy węgla w kraju są zazwyczaj puste, a ceny w Bogdance są jednak bardzo atrakcyjne. Te rynkowe potrafią być nawet 3 razy wyższe. Tymczasem Bogdanka prowadzi detaliczną sprzedaż węgla dla gospodarstw domowych, ale też wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych. Limit na zakup węgla na rok kalendarzowy dla gospodarstwa domowego wynosi 3 tony. W lubelskiej kopalni można kupić orzech, groszek i miał, a ceny brutto (bez akcyzy) węgla za tonę wynoszą: orzech (klasa 27 D) - 1600 zł, groszek (klasa 27 D) - 1297,65 zł, miał (klasa 22 D) - 1250 zł. To często dla ludzi jedyna szansa zaopatrzenia się w węgiel bez popadania w długi. Jednocześnie relacjonowane przez media kilometrowe kolejki przed kopalnią psuły dobry wizerunek spółki.

29 sierpnia kopalnia Bogdanka zmieniła zasady sprzedaży węgla dla klientów indywidualnych. Od tego dnia sprzedaż prowadzona jest wyłącznie na zasadzie zapisów z planowanym terminem odbioru. Jeśli kupującemu uda się zapisać na stronie kopalni, to należy pobrać z tej strony formularz rejestracyjny i go wypełnić. Następnie z wypełnionym formularzem i pozostałymi wymaganymi dokumentami należy stawić się w biurze kopalni. Można to zrobić osobiście lub przez pełnomocnika. Po odbiór węgla z Bogdanki należy przyjechać w terminie wyznaczonym na potwierdzonym formularzu rejestracyjnym, otrzymanym po dokonaniu zapisu. Ci, którym udało się zarejestrować, otrzymują SMS-y i maile z informacją o wyznaczonym dniu i godzinie odbioru węgla we wrześniu. Jak zapewnia kopalnia te zamówienia będą realizowane na bieżąco. Jeśli jednak kupujący nie zgłosi się po odbiór węgla w wyznaczonym dniu i godzinie, formularz rejestracyjny straci ważność i nie będzie można go zrealizować.

Chętnych było tak wielu, że już 5 września w poniedziałek została ukończona rejestracja gospodarstw domowych zapisujących się na zakup węgla z puli przeznaczonej na wrzesień 2022 r. Spółka podjęła decyzję o wprowadzeniu sesyjności zapisów, w związku z tym od wtorku 6 września nie są już przyjmowane.

- W ciągu tygodnia do kolejki zapisało się 5 tysięcy osób – mówi Dorota Choma, rzeczniczka prasowa Lubelskiego Węgla SA. To oznacza zamówienie ok. 15 tysięcy ton, bo jedna osoba może kupić trzy tony. Ci, którzy jako pierwsi zapisali się w ubiegłym tygodniu, zapewne jeszcze w tym tygodniu będą mogli odbierać węgiel – powiedziała Choma. Lubelski Węgiel SA wydobywa węgiel przeznaczony przede wszystkim dla energetyki, dlatego możliwości logistyczne są nieco ograniczone. I stąd - jak tłumaczy rzeczniczka spółki - taka formuła tych zapisów i odbioru zamówień.

Kopalnia nie podała jeszcze, kiedy ruszą zapisy na kolejne miesiące. Komunikat o wznowieniu zapisów ma się pojawić na stronie kopalni.

Łęczna 7 września 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876