Święta Bożego Narodzenia dawno już za nami, pozostały tylko piękne wspomnienia i nadprogramowe kilogramy zgromadzone po świątecznym ucztowaniu. Nowy Rok to czas postanowień, a wśród nich najczęściej pojawiają się zamiary odchudzenia się i zadbania o siebie. Szukamy szybkiego rozwiązania – „diety cud”. W dietach cud można wybierać bez końca, bo jest ich całe mnóstwo. Tylko zastanawialiście się jakie konsekwencje mogą mieć takie eksperymenty? Jak to wpływa na nasze zdrowie?
Diety cud można podzielić na kilka grup.
Diety jednoskładnikowe np. dieta kapuściana, bananowa itp. – cechą wspólną jest spożywanie przez kilka dni głównie jednego składnika pokarmowego
Diety białkowe (tj. dr Dukana) – głównym pożywieniem są produkty bogate w białko, a dieta opiera się na mięsie i nabiale, ograniczane są węglowodany (ryż, makaron, kasze) i tłuszcze.
Diety tłuszczowe (np. dieta Kwaśniewskiego) – spożywamy głównie tłuszcze (tłuste mięsa, wędliny, tłusty nabiał), natomiast ograniczamy białka i węglowodany.
Głodówki – głodzimy się przez określony czas lub spożywamy produkty niskokaloryczne
Stosując „diety cud” możemy schudnąć, jednak są to efekty krótkotrwałe i jednocześnie zaburzymy pracę naszego organizmu. Takie eksperymenty mogą spowodować dolegliwości lub nawet być przyczyną poważnych chorób. W najlepszym przypadku prowadzą do niedoboru witamin i składników mineralnych, lekkiej anemii, zaparć, zmęczenia, senności, drażliwości czy zaburzeń równowagi w organizmie. Konsekwencją niewłaściwej diety może być rozwój miażdżycy, obciążenie wątroby, nerek, zaburzenia lipidowe. Każda „dieta cud” rozregulowuje organizm i utrudnia prawidłowe odchudzanie. Głodząc się spowalniamy metabolizm i obniżamy odporność organizmu.
W życiu już tak bywa, że szczupła sylwetka i zdrowie wymaga od nas trochę wysiłku. Jak się zdecydujemy to otrzymamy w zamian długotrwałe efekty i satysfakcję.
Nie stosuj „diet cud” tylko zacznij zdrowo żyć.
Poradnia dietetyczna Dieta na Plus