Pierwsza droga „ku czci” została otwarta. Chodzi o drogę wojewódzką nr 829 łączącą powiaty łęczyński i świdnicki, która powstała w ramach autorskiego programu województwa lubelskiego „100 km dróg w każdym powiecie na 100-lecie niepodległości”.

Przy trasie pojawiła się też pierwsza tablica informująca o tym, że droga jest włączona do programu, którym chcemy uczcić stulecie odzyskania przez Polskę nieodległości – informował Sławomir Sosnowski, marszałek województwa lubelskiego. – Bardzo cieszę się, że w końcu rozbudowano drogę wojewódzką nr 829 między Łęczną a Biskupicami. Ten prawie 18-kilometrowy odcinek w ok. 90 proc. przebiega przez powiat łęczyński – dodawał Roman Cholewa, starosta łęczyński.

Można powiedzieć, że wraca stare. Hasło budowy „tysiąca szkół na Tysiąclecie Państwa Polskiego”, które obchodzono w 1966 roku, rzucił I sekretarz KC PZPR Władysław Gomułka, 24 września 1958 roku. Za PRL dużo budowano z powodu jakiejś okazji, na określony termin. Jaka już była jakość powstających obiektów to zupełnie inna sprawa. Bywało, że po przecięciu wstęgi, zabierano się do wykańczania a nawet poprawiania „okazjonalnych” budów. Mam nadzieję, że poza wytartym hasłem z czasów słusznie minionych, nie pójdzie naśladowanie tamtej jakości. Bo w ramach programu na terenie województwa lubelskiego ma być wybudowanych lub zmodernizowanych blisko 2 tys. kilometrów dróg różnej kategorii. Powstawać będą bardzo potrzebne szlaki, nie tylko drogi powiatowe, ale również wojewódzkie i gminne.

Przy każdej z dróg objętych programem ustawiona zostanie pamiątkowa tablica zawierająca oprócz opisu, herby samorządów, które inwestycję prowadziły i sfinansowały. Łączny koszt projektu szacowany jest na około 1 mld zł. Zapomniano jednak, że w województwie lubelskim oprócz 20 powiatów mamy jeszcze cztery miasta na prawach powiatów. Jak przystało jednak na partię chłopską, jaką ciągle jest PSL współzarządzający województwem, tych miast-powiatów w programie nie uwzględniono. Z braku kasy czy przez zapomnienie?

Fundusze na realizację inwestycji pochodzić będą z będących w gestii Urzędu Marszałkowskiego środków unijnych oraz budżetu województwa. Najwięcej, bo blisko 500 km dróg wybudowanych zostanie dzięki środkom pochodzącym z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. To ponad dwie trzecie wszystkich dróg, które zostaną sfinansowane z PROW na lata 2014-20.

Istotną częścią hasłowego programu będą drogi współfinansowane z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Z tych pieniędzy powstanie ponad 220 km dróg w dwudziestu powiatach. Nie zapomniano o drogach dojazdowych do obszarów rolnych. Na ten cel z budżetu województwa w ramach Funduszu Ochrony Gruntów Rolnych planuje się przeznaczyć od 14 do 18 mln złotych.

Zarząd Dróg Wojewódzkich w latach 2018-19 wybuduje blisko 95 km nowych dróg. Inwestycje, których wartość wyniesie ponad 600 mln zł, realizowane będą na drogach wojewódzkich takich jak 801, 807, 809, 812, 815, 835, 836, 837, 843 i 858.

Łęczna 15 marca

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876