Lubartów podsumował pierwszą edycję programu mającego na celu ograniczenie szkodliwej dla zdrowia emisji pyłów i zanieczyszczeń. W ubiegłym roku z pomocy finansowej miasta przy wymianie źródeł ciepła w swoich mieszkaniach skorzystało 47 mieszkańców miasta.
Od ubiegłego roku mieszkańcy Lubartowa, którzy postanowią w swoim domu zmienić źródło ogrzewania opartego na paliwie stałym, mogą ubiegać się o refundację 50 proc. udokumentowanych kosztów. Mogą podłączyć się do miejskiej sieci ciepłowniczej lub przejść na ogrzewanie gazowe, elektryczne lub pompę ciepła. Maksymalna kwota dotacji wynosi jednak 5000 zł. Na 47 chętnych ze skorzystania z programu najwięcej bo 35 osób zdecydowało się przejść na ogrzewanie gazowe, 11 przyłączyło się do miejskiej sieci ciepłowniczej, a jedna wybrała ogrzewanie elektryczne.
W tym roku rusza kolejna edycja programu. Wnioski o dofinansowanie można składać w okresie od 22 lutego 2018 r. do 1 marca 2018 r. w Biurze Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lubartów, ul. Jana Pawła II 12. W tym roku na program dofinansowania do wymiany źródeł ciepła Rada Miasta przeznaczyła 200 tysięcy złotych. To może wystarczyć na ok. 40 konwersji źródeł ciepła.
Szczerze mówiąc przy takim tempie to problem czystego powietrza nie zostanie rozwiązany jeszcze przez wiele lat. Tym bardziej, że zamontowane pod koniec ubiegłego roku w Lubartowie trzy laserowe czujniki jakości powietrza (pyłu zawieszonego) notują niemal codziennie znaczne przekroczenia norm.