W dniach 29-31 października 2017 roku w Lublinie odbywał się Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny „Lublin – miasto zgody religijnej 2017”, który wpisywał się zarówno w obchody 700-lecia nadania praw miejskich Lublinowi (1317), 500-lecia Reformacji (1517), jak i 100-lecia Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. - W obecnej sytuacji chrześcijanie powinni się łączyć - przekonywał na konferencji Zbigniew Nosowski, naczelny „Więzi”.
- Oprócz przedstawicieli Kościoła rzymskokatolickiego gościmy reprezentantów Kościoła prawosławnego, spośród Kościołów protestanckich - luteran i baptystów, a z rodziny kościołów starokatolickich: polskokatolików i mariawitów - wyliczał na poniedziałkowej konferencji prasowej ks. prof. Sławomir Pawłowski, dyrektor Instytutu Ekumenicznego KUL. - Dziś Lublin jest miastem zgody religijnej, ale historia była różna.
- To wzorcowa odpowiedź KUL na pytanie o to, jak świętować jubileusz reformacji. Zamiast zastanawiać się, czy rocznica rozwodu to dobra okazja, żeby cokolwiek wspominać, odbywa się konferencja z ekspertami z różnych nurtów chrześcijaństwa, przypominająca, że wtedy się rozeszliśmy, ale dziś jesteśmy już dużo bliżej siebie – dodawał Zbigniew Nosowski, redaktor naczelny „Więzi”.
Międzynarodowy Kongres Ekumeniczny odbywał się pod hasłem „Lublin miastem zgody religijnej”.