Zespół lekarzy ze szpitala Żagiel-Med w Lublinie przeprowadził pod przewodnictwem dr. n. med. Ryszarda Wierzbickiego dwie pionierskie operacje raka trzustki metodą NanoKnife. Upraszczając operacja polega na wprowadzeniu w obręb guza nowotworowego elektrod, które bardzo wysokim napięciem niszczą komórki rakowe.
Eksperci uważają te operacje za istotny krok ku zwiększeniu dostępności tej metody u pacjentów onkologicznych. Zastosowana technika nie niesie za sobą skutków ubocznych a ryzyko wystąpienia powikłań jest minimalne. Co więcej przy jej zastosowaniu możliwe jest powtarzanie zabiegów w sytuacji kiedy za pierwszym razem nie doszło do likwidacji raka. Kolejnymi zaletami są szybkość i precyzja oraz minimalne dolegliwości bólowe dla pacjenta. Dzieje się tak, ponieważ elektrody, które w mikrosekundowych odstępach czasu emitują precyzyjnie nakierowane na komórki rakowe impulsy elektryczne o bardzo wysokim napięciu (3000 V) niszczą błony komórek rakowych, oszczędzając sąsiadujące z nimi zdrowe komórki i tkanki. Cały zabieg przeprowadzany jest w znieczuleniu ogólnym.
Wszystko to razem, w połączeniu z chemioterapią znacznie zwiększa szansę na przedłużenie życia chorych. Jednym z pacjentów była właśnie chora z zaawansowanym nowotworem trzustki, który był niwelowany już 1.5 roku temu metodą Nano-Knife. Obecnie operację powtórzono, zmniejszając guz nowotworowy.
Metodą tą są operowane zmiany nowotworowe nie tylko trzustki, ale też wątroby, nerek, płuc, a także raka prostaty czy nawroty rakowe w obrębie węzłów chłonnych, jelita grubego, żołądka czy dróg żółciowych.