W poniedziałkowym dyskusyjnym programie „Tu i teraz. Widzę, słucham, pytam” prowadzonym przez szefa TVP Lublin Ryszarda Montusiewicza uczestnicy doszli do wniosku, że nazwa Państwowego Muzeum na Majdanku, która funkcjonuje od 1944 r., jest niestosowna. W nazwie brakuje bowiem przymiotnika „niemiecki”, który ma być kluczowy w edukacji dzisiejszego społeczeństwa.

Prowadzący zaatakował też kierownictwo muzeum na Majdanku, bowiem rozpoczynając program podkreślił, że mimo „wielokrotnych zaproszeń”, w studiu nie pojawił się przedstawiciel muzeum. Następnie pokazano zdjęcia placówki i muzealnych broszur, a Montusiewicz zarzucił, że w materiałach informacyjnych wydawanych przez muzeum nigdzie nie pojawia się przymiotnik „niemiecki”, a w regulaminie zwiedzania nie ma informacji o tym, jak należy się zachowywać w tym szczególnym miejscu.

W przesłanym we wtorek do mediów oświadczeniu, Państwowe Muzeum na Majdanku wylicza, gdzie sformułowanie o niemieckim obozie można znaleźć (w wydanym w kilku językach informatorze, przewodnikach czy na stronie internetowej).

Z opinii wyrażanych przez zwiedzających z Polski i zagranicy wynika, że przekaz muzealny jest jednoznaczny i nie pozostawia wątpliwości, że w latach 1941–1944 na Majdanku funkcjonował niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny. W związku z tym stanowczo protestujemy przeciwko rozprzestrzenianiu nierzetelnych informacji – pisze Agnieszka Kowalczyk Nowak, rzecznik prasowy placówki.

Obecny podczas rozmowy w studiu TVP wojewoda lubelski Przemysław Czarnek stwierdził – Będę apelował do ministra kultury o natychmiastową zmianę nazwy Państwowego Muzeum na Majdanku i Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau.

Wojewoda lubelski dotrzymał słowa i we wtorek 6 lutego wystosował pismo. - Jestem przekonany, że przez wzgląd na fakty historyczne słuszne jest wprowadzenie nazwy „Państwowe Muzeum Byłego Niemieckiego Nazistowskiego Obozu Koncentracyjnego i Zagłady na Majdanku” - napisał wojewoda do wicepremiera i ministra kultury Piotra Glińskiego.

Nazwa słuszna, tylko kto – szczególnie spośród cudzoziemców – będzie ją w stanie zapamiętać i zrozumieć – napisali między innymi w komentarzu internauci.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876