Nieomal jak Don Kichote z La Manchy nasi dzielni policjanci walczą z papierosami, a nawet tytoniem bez polskich znaków akcyzy – od krajowych plantatorów. W sytuacji gdy tysiące ludzi traci pracę, lub dostaje tylko postojowe a najtańsza paczka legalnych papierosów kosztuje około 13 zł (ok. 390 zł miesięcznie) to wieloletni palacz (1/3 Polaków ciągle pali) wcale nie rzuci palenia a raczej sięgnie po dużo tańsze i często gorsze papierosy zza wschodniej granicy. Przemyt i krajowa produkcja więc kwitnie. 

Policja próbuje walczyć z tą szeroką i bystrą rzeką nielegalnego tytoniu. 24 listopada funkcjonariusze lubelskiej policji prowadzili kontrolę parkingów i garaży podziemnych pod kątem kradzieży samochodów. Podczas tych czynności w dzielnicy Felin natknęli się na trzech mężczyzn przenoszących z samochodu do piwnicy kartonowe pudła. Policjanci postanowili wylegitymować osoby i sprawdzić zawartość kartonów. Jak się okazało wewnątrz znajdowały się papierosy bez polskich znaków akcyzy. Policjanci znaleźli 1000 paczek papierosów bez polskich znaków akcyzy. Trzej mężczyźni w wieku 33, 40 i 42 lat wpadli podczas przeładowywania nielegalnych papierosów w garażu podziemnym. Wszyscy niebawem usłyszą zarzuty.

Na miejscu pojawili się policjanci z Wydziału do walki z Przestępczością Gospodarczą KMP w Lublinie. Funkcjonariusze dokładnie przeliczyli znalezioną kontrabandę i wyliczyli uszczuplenie. Wstępne obliczenia wskazują, że gdyby nielegalny towar trafił na rynek, to straty Skarbu Państwa z tytułu nieopłaconych należności podatkowych wyniosłyby prawie 25 tys. złotych. Policja nie podaje ile kosztowała ich akcja.

Nie postuluję tu wcale rezygnacji z walki z przemytem. Wskazuję tylko, że jeśli państwo nie zaprzestanie polityki podnoszenia akcyzy, to tańsze nielegalne papierosy zaleją kraj, a policyjna walka z nimi do złudzenia będzie przypominać walkę z wiatrakami.

Łęczna 26 listopada 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876