W piątek na Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie doszło do bardzo niebezpiecznego wypadku. Kierowca volvo potrącił nastolatka, który przechodził przez pasy. Na nagraniu, które opublikował serwis lublin112.pl widać, jak na skutek uderzenia chłopaka dosłownie wyrzuciło w powietrze.

Do potrącenia doszło w piątek 15 października ok. godziny 13:30 na Drodze Męczenników Majdanka (w okolicy ul. Słowiczej) w Lublinie. Jak wynika ze wstępnych ustaleń, kierujący toyotą mężczyzna jechał w stronę centrum. Widząc wchodzącego na przejście dla pieszych nastolatka zatrzymał się, aby umożliwić mu bezpieczne pokonanie jezdni. Po chwili w pieszego wjechał nadjeżdżający z naprzeciwka kierowca volvo. Kierujący próbował uniknąć potrącenia zjeżdżając na lewo (czym pogorszył sytuację) i nie udało mu się ominąć pieszego. Chłopak upadł na jezdnię z dużej wysokości, zahaczając przy tym o auto z drugiego pasa.

Na miejsce wezwano pogotowie oraz policję. Nastolatek z obrażeniami ciała trafił do szpitala. Funkcjonariusze ustalają okoliczności tego wypadku.

Tutaj warto przypomnieć, że 1 czerwca weszły w życie przepisy, zgodnie z którymi piesi mają pierwszeństwo także przed wejściem na pasy. "Kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście" - napisano w ustawie. Niestety wydaje się, że tak sformułowane przepisy zamiast poprawić bezpieczeństwo przyczyniają się do wielu wypadków (nie dotyczy tego konkretnego wypadku). Wielu pieszych (na szczęście nie wszyscy) wchodzi na przejście, zupełnie nie interesując się tym co dzieje się na jezdni. Są liczne przypadki wjeżdżania na przejście rowerem czy hulajnogą elektryczną. Takich sytuacji kierowca nie jest w stanie przewidzieć. Ponadto, obserwację okolic przejścia często utrudniają różne obiekty w okolicach przejścia. Na Drodze Męczenników Majdanka w Lublinie wzdłuż ulicy rośnie żywopłot – okolic przejścia nie da się obserwować z jadącego auta. Tak jest w wielu miejscach w kraju.

Ponadto, w nowelizacji przepisów zawarto zapis, zgodnie z którym podczas wchodzenia czy przechodzenia przez jezdnię lub torowisko, w tym również na pasach, pieszy nie może korzystać z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego" w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, torowisku lub przejściu dla pieszych. Ile, zwłaszcza młodych ludzi, zawiesza rozmowę na czas przejścia przez jezdnię?

Przepisy należy i to szybko znów zmienić!!!

Łęczna 17 października 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876