10 lutego w czwartek w Rzymie, gdzie miał uczestniczyć w konferencji dotyczącej wychowania katolickiego, zmarł nagle abp Józef Życiński. W orzeczeniu pośmiertnym lekarza stwierdzono, że przyczyną był zawał serca. Ks. Andrzej Luter, przyjaciel zmarłego i duszpasterz dziennikarzy powiedział na antenie TVN24, że arcybiskup Życiński był ciężko chory, chociaż nie obnosił się z tym. - Zmarł dobry i niezwykły człowiek – powiedział. - Był człowiekiem ogromnej pracy, był wierny naukom Jana Pawła II, potrafił mówić głośno o tym co mu się nie podoba w Kościele - powiedział o abp Życińskim rzecznik lubelskiej kurii ks. Mieczysław Puzewicz.

Abp Józef Życiński

Urodził się w Nowej Wsi koło Piotrkowa Trybunalskiego. W 1972 r. po ukończeniu studiów w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie przyjął święcenia kapłańskie. Swoją posługę łączył z umiłowaniem wiedzy – był nie tylko wszechstronnie wykształcony, swoimi umiejętnościami chętnie dzielił się z innymi. Doktor teologii i filozofii, habilitowany w 1980 roku, prowadził wykłady nie tylko na polskich uczelniach ale m. in. w Berkeley, Oxfordzie, Catholic University of America wWaszyngtonie, Catholic University of Australia w Sydney. Publikował w wielu czasopismach krajowych i zagranicznych, napisał ponad 50 książek i ponad 300 artykułów poświęconych problematyce filozoficznej, teologicznej, kulturowej i naukom przyrodniczym.

Śmierć arcybiskupa Życińskiego to wielka strata nie tylko dla Kościoła polskiego, ale i dla Kościoła powszechnego – stwierdził abp Sławoj Leszek Głódź. Straciliśmy człowieka, który kochał innych ludzi. Zabierał głos w trudnych momentach Episkopatu. Wychodził z założenia, że zawsze trzeba mówić prawdę, nawet jeśli jest trudna – abp Tadeusz Gocłowski. Genialnie orientował się w tym co dzieje się w świecie. Był odważny, miał odwagę mówić to co myśli, był daleki od jakiejkolwiek poprawności politycznej – ks. Adam Boniecki.

Prywatnie, od strony ludzkiej, był bezpośredni, gościnny, otwarty, bez tej otoczki sztucznej, bardzo naturalny, czym sobie także zaskarbiał wielką sympatię i życzliwość wielu środowisk, w tym będących także z dala od Kościoła. Poza tym nie było tematów, od których by on uciekał – abp Sławoj Leszek Głódź. Abp Józef Życiński wielokrotnie gościł w łęczyńskim, odwiedzał górników w dniu ich święta, poświęcał ważne dla powiatu obiekty... Pozostanie w naszej wdzięcznej pamięci.

 

 

 

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876