W sobotę 19 maja w ramach Nocy Muzeów, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przygotowało specjalną ofertę dla zwiedzających. Wstęp za złotówkę.

W Dęblinie wernisażom i pokazom zabytków, będą towarzyszyć prezentacje artystyczne oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej. Uroczyste otwarcie o godz. 18.00 rozpocznie koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego. Godzinę później podziwiać będzie można pokaz sokolniczy przygotowany przez Marlenę Koźlińską, która pokaże dynamiczne prezentacje jastrzębi i sokołów.

O 19.30 rozpocznie się wernisaż obrazów zainspirowanych lotnictwem wykonanych w formie batiku na płótnie, artystki-plastyk Małgorzaty Myszki „Lotnicze inspiracje”. Do tego odbędzie się pierwsza muzealna prezentacja szczątków bombowca Vickers Wellington IC R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Ziemi Wielkopolskiej, zestrzelonego w 1941 roku. Pozostałości samolotu wydobyte zostały podczas akcji ratowniczej w 2016 roku w Holandii na jeziorze Ijsleemer przez grupę Leemans Specialwerken.

„Orlęta dla Niepodległej” to koncert pieśni patriotycznych i lotniczych zespołu Dywizjon 32 z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, chór Canto i Cantare z Kazimierza Dolnego pod kierownictwem Andrzeja Królikowskiego, który rozpocznie się o godzinie 20.00. Później zaplanowano prezentację unikatowych pamiątek kolekcjonerskich, poświęconych twórczości zespołu Breakout, Mirze Kubasińskiej i Tadeuszowi Nalepie. Z kolei o 22:00 wystąpi gwiazda wieczoru: Miron Nalepa Band, jeden z ostatnich z rodziny Nalepów, który tworzy i gra muzykę wierną ideałom polskiego bluesa wykonywaną przez Breakout i Tadeusza Nalepę.

Przez cały czas – od 18.00 do 24.00 – prezentować się będą grupy rekonstrukcji historycznej: GRH Busko- Flak Abteilung (Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej w Busku Zdroju), GRH 8. Pułku Piechoty Legionów- (Muzeum w Pałacu Jabłonowskich w Kocku) oraz GRH Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego. Do tego pokazy dynamiczne zabytkowych ciągników- traktory Lanz Bulldog, Ursus C45 oraz zwiedzanie śmigłowca ciężkiego Mi-6- jedynego egzemplarza w Polsce.

 

Łęczna 18 maja

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876