W środę, 8 lutego o godz. 18 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbyła się Gala Programowa obchodów Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, na prawie magdeburskim, przez Władysława Łokietka 15 sierpnia 1317 roku. Podczas gali po raz pierwszy został zaprezentowany pełny program wydarzeń, które odbędą się w roku obchodów jubileuszu 700-lecia Lublina. Obejmuje on wydarzenia naukowe, artystyczne, sportowe i społeczne.

 

Tak jak rok 2017 zapowiada się w Lublinie niezmiernie interesująco, tak też zaprezentowano go efektownie podczas gali. Przyjęta forma multimedialnego widowiska pozwoliła na ciekawą prezentację ogromu imprez - ponad 1000 nowych wydarzeń, z których wiele odbędzie się nie w centrum miasta, a w dzielnicach. W ramach cyklu Miasto Nauki odbędzie się ponad setka konferencji, wykładów, seminariów i sesji naukowych. Miasto Edukacji to programy realizowane w szkołach, Lublin Społeczny to wsparcie m.in. seniorów i osób niepełnosprawnych, a Lublin Przedsiębiorczości to 30 konferencji dotyczących gospodarki miasta. Będzie jeszcze Lublin Sportowy z międzynarodowymi wydarzeniami i Miasto Atrakcji z Lubelską Kartą Turysty.

Mówimy o inspirowaniu naszym dziedzictwem po to, żeby budować dumę z naszego miasta. Dzisiaj jest to szczególnie potrzebne dla naszej tożsamości, dla budowania wspólnoty, ale również dla budowania przyszłości – mówił podczas uroczystej gali prezydent Krzysztof Żuk. – Chcemy być miastem młodym, energetycznym, aktywnym – ale musimy osadzić to na silnych fundamentach, a są nimi te wieki historii, ta tożsamość lokalna i regionalna. Chcemy to wszystko przywoływać budując Lublin dla przyszłych pokoleń – podkreślał.

Całość lubelskich obchodów została podzielona na 6 sezonów, które składają się na „Rok z życia miasta”.

Od lutego do kwietnia będziemy „Przeżywać historię”. Mieszkańcy Lublina, ale i goście będą mogli wtedy poznać miasto. Swoje podwoje otworzą muzea, ośrodki kultury i wszelkie instytucje zajmujące się historią, które w czasie tygodni tematycznych będzie można zwiedzać za darmo. Maj i czerwiec upłynie pod hasłem: „Poczuj energię”. Wtedy odbędzie się m.in. Noc Kultury. Wakacje to czas „Wielkiego dzieje się” (stworzą go widowiska i różne imprezy plenerowe), a jesień to pora na „Emocje sztuki”, kiedy artyści zaproszą mieszkańców do przeżywania intelektualnych wzruszeń. Obchody zakończą się w grudniu wydarzeniami w ramach sezonu – „Świętujemy Lublin”, czyli wydarzeń związanych niejako z adwentem, mikołajkami, Bożym Narodzeniem, co zostanie zakończone miejskim Sylwestrem.

Z najbliższych wydarzeń proponujemy:

11–19 luty – „Architektura i widoki Lublina na plakatach” – warsztaty i oprowadzanie kuratorskie w Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej.

13–17 luty – „Dzieje Lublina w dokumentach” – Archiwum Państwowe.

28 luty–6 marca – „Kaplica dźwiękowa i artefakty kościelne” – Archikatedra Lubelska.

6–12 marca – „Drzewo Święte w krużgankach dominikańskich” – klasztor oo. Dominikanów.

Nota bene w naszym regionie bardzo ważną rocznicę nadania praw miejskich obchodzi też Łęczna. 550 lat temu, 7 stycznia 1467 roku Jan z Tęczyna kasztelan krakowski, uzyskał od Kazimierza Jagiellończyka przywilej na lokację miasta na prawie magdeburskim, a wraz z aktem przywilej organizacji dwóch jarmarków. Stało się to podstawą gwałtownego rozwoju Łęcznej – miasta, który ponowny rozkwit przeżywa znów od chwili budowy w okolicy kopalni węgla kamiennego. Z tej okazji w styczniu odbyła się w mieście uroczysta sesja Rady Miasta i impreza przygotowana przez Zespół Szkół nr 2 w Łęcznej. Tyle. Niestety jak w wypowiedzi dla prasy regionalnej stwierdził przedstawiciel miasta – Z powodu jubileuszu nie przewidujemy specjalnych wydarzeń. Być może Dni Łęcznej będą miały bardziej rozbudowany program.

Nie ma chętnych do świętowania, czy brakuje raczej zainteresowanych organizacją obchodów doniosłej rocznicy?

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876