W środę, 8 lutego o godz. 18 w sali widowiskowej Centrum Kultury w Lublinie (ul. Peowiaków 12) odbyła się Gala Programowa obchodów Jubileuszu 700-lecia lokacji Lublina, na prawie magdeburskim, przez Władysława Łokietka 15 sierpnia 1317 roku. Podczas gali po raz pierwszy został zaprezentowany pełny program wydarzeń, które odbędą się w roku obchodów jubileuszu 700-lecia Lublina. Obejmuje on wydarzenia naukowe, artystyczne, sportowe i społeczne.
Tak jak rok 2017 zapowiada się w Lublinie niezmiernie interesująco, tak też zaprezentowano go efektownie podczas gali. Przyjęta forma multimedialnego widowiska pozwoliła na ciekawą prezentację ogromu imprez - ponad 1000 nowych wydarzeń, z których wiele odbędzie się nie w centrum miasta, a w dzielnicach. W ramach cyklu Miasto Nauki odbędzie się ponad setka konferencji, wykładów, seminariów i sesji naukowych. Miasto Edukacji to programy realizowane w szkołach, Lublin Społeczny to wsparcie m.in. seniorów i osób niepełnosprawnych, a Lublin Przedsiębiorczości to 30 konferencji dotyczących gospodarki miasta. Będzie jeszcze Lublin Sportowy z międzynarodowymi wydarzeniami i Miasto Atrakcji z Lubelską Kartą Turysty.
– Mówimy o inspirowaniu naszym dziedzictwem po to, żeby budować dumę z naszego miasta. Dzisiaj jest to szczególnie potrzebne dla naszej tożsamości, dla budowania wspólnoty, ale również dla budowania przyszłości – mówił podczas uroczystej gali prezydent Krzysztof Żuk. – Chcemy być miastem młodym, energetycznym, aktywnym – ale musimy osadzić to na silnych fundamentach, a są nimi te wieki historii, ta tożsamość lokalna i regionalna. Chcemy to wszystko przywoływać budując Lublin dla przyszłych pokoleń – podkreślał.
Całość lubelskich obchodów została podzielona na 6 sezonów, które składają się na „Rok z życia miasta”.
Od lutego do kwietnia będziemy „Przeżywać historię”. Mieszkańcy Lublina, ale i goście będą mogli wtedy poznać miasto. Swoje podwoje otworzą muzea, ośrodki kultury i wszelkie instytucje zajmujące się historią, które w czasie tygodni tematycznych będzie można zwiedzać za darmo. Maj i czerwiec upłynie pod hasłem: „Poczuj energię”. Wtedy odbędzie się m.in. Noc Kultury. Wakacje to czas „Wielkiego dzieje się” (stworzą go widowiska i różne imprezy plenerowe), a jesień to pora na „Emocje sztuki”, kiedy artyści zaproszą mieszkańców do przeżywania intelektualnych wzruszeń. Obchody zakończą się w grudniu wydarzeniami w ramach sezonu – „Świętujemy Lublin”, czyli wydarzeń związanych niejako z adwentem, mikołajkami, Bożym Narodzeniem, co zostanie zakończone miejskim Sylwestrem.
Z najbliższych wydarzeń proponujemy:
11–19 luty – „Architektura i widoki Lublina na plakatach” – warsztaty i oprowadzanie kuratorskie w Muzeum Historii Miasta Lublina w Bramie Krakowskiej.
13–17 luty – „Dzieje Lublina w dokumentach” – Archiwum Państwowe.
28 luty–6 marca – „Kaplica dźwiękowa i artefakty kościelne” – Archikatedra Lubelska.
6–12 marca – „Drzewo Święte w krużgankach dominikańskich” – klasztor oo. Dominikanów.
Nota bene w naszym regionie bardzo ważną rocznicę nadania praw miejskich obchodzi też Łęczna. 550 lat temu, 7 stycznia 1467 roku Jan z Tęczyna kasztelan krakowski, uzyskał od Kazimierza Jagiellończyka przywilej na lokację miasta na prawie magdeburskim, a wraz z aktem przywilej organizacji dwóch jarmarków. Stało się to podstawą gwałtownego rozwoju Łęcznej – miasta, który ponowny rozkwit przeżywa znów od chwili budowy w okolicy kopalni węgla kamiennego. Z tej okazji w styczniu odbyła się w mieście uroczysta sesja Rady Miasta i impreza przygotowana przez Zespół Szkół nr 2 w Łęcznej. Tyle. Niestety jak w wypowiedzi dla prasy regionalnej stwierdził przedstawiciel miasta – Z powodu jubileuszu nie przewidujemy specjalnych wydarzeń. Być może Dni Łęcznej będą miały bardziej rozbudowany program.
Nie ma chętnych do świętowania, czy brakuje raczej zainteresowanych organizacją obchodów doniosłej rocznicy?