W 8. numerze gazety pisaliśmy o kontrowersjach wokół planów budowy elektrociepłowni przy ul. Mełgiewskiej w Lublinie, która miałaby jako paliwo wykorzystywać śmieci. Projekt spółki Megatem EC wywołał ostry sprzeciw mieszkańców okolicznych osiedli – zebrano około 9 tys. podpisów oprotestowujących planowaną inwestycję.

Rozstrzygnięcia ciągle nie ma, a postępowanie jest w toku. Spółka Megatem EC obawiając się prawdopodobnie niekorzystnej dla niej decyzji Urzędu Miasta złożyła nowy wniosek. Zakłada on budowę w tym samym miejscu elektrociepłowni opalanej paliwem ekologicznym pochodzenia naturalnego – konkretnie zrębkami drewna. Wniosek dotyczący instalacji wykorzystującej rozdrobnione drewno został przekazany przez Urząd Miasta do lubelskiej stacji sanepidu i Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Od ich opinii będą zależeć decyzje miejskich urzędników.

Złożenie nowego wniosku nie oznacza, że spółka zdecydowanie zrezygnowała z planu budowy „śmieciowej” elektrociepłowni. Dzisiaj przedstawiciele spółki mówią tylko, że aktualnie trudno mówić o wyborze, bo pierwsza z inwestycji jeszcze nie uzyskała decyzji środowiskowej, a druga jest dopiero na wstępnym etapie procedur.

Będziemy na bieżąco informować o losach projektu, który z ekonomicznego punktu widzenia ma dla Lublina spore znaczenie. W naszym województwie wytwarza się zaledwie około 1,2 proc. energii elektrycznej produkowanej w kraju. Mniej elektryczności wytwarzają tylko w woj. podlaskim i warmińsko-mazurskim.

R. Nowosadzki

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876