Sezon rowerowy został już formalnie otwarty. Z pierwszym dniem wiosny w Lublinie i Świdniku znów można wypożyczać miejskie jednoślady. System działa identycznie jak w ubiegłym roku.

W marcu 2016 roku Lubelski Rower Miejski został widocznie rozbudowany. Liczba rowerów zwiększyła się z 430 do 900, a liczba stacji wzrosła z 46 do 90. Co istotne do lubelskiego systemu dołączył Świdnik. Od tamtego czasu Lublin wspólnie ze Świdnikiem posiadając w ramach wypożyczalni blisko 900 rowerów, znajduje się na pierwszym miejscu w Polsce pod względem ilości dostępnych rowerów na tysiąc mieszkańców. W sezonie rowerowym 2016 roku liczba wypożyczeń rowerów z systemu prawie się podwoiła – do 854 tysięcy, a grono użytkowników powiększyło się o 23 tysiące nowych osób.

Świdniczanie otrzymali 5 stacji i 41 rowerów. Trzy z nich sfinansowało miasto, za dwie zapłacił powiat. Zlokalizowane są: przy Galerii Venus – od strony ul. Racławickiej; przy PCEZ – od strony ul. generała Tadeusza Góry; pomiędzy budynkami przy ul. Niepodległości 32-34; przy wejściu do kina Lot oraz przy skrzyżowaniu ulic Klonowej i Akacjowej. Dodatkowo przy ul. Racławickiej w Świdniku znowu działa samoobsługowa stacja naprawy rowerów. Z możliwości wypożyczenia roweru w ubiegłym roku w Świdniku skorzystało ponad 2,3 tys. mieszkańców. Wybrali się na przejażdżkę 14 tys. razy. Co ważne świdnicki system roweru miejskiego jest ściśle powiązany z lubelskim, dzięki czemu rower można wypożyczyć w Świdniku i oddać na dowolnej stacji w Lublinie (i odwrotnie).

W tym roku ani Lublin, ani Świdnik, ani powiat świdnicki nie planują budowy kolejnych stacji. Nowe prawdopodobnie pojawią się 2018 roku. Świdnik być może stworzy dwie wypożyczalnie w ramach Lubelskiego Obszaru Funkcjonalnego. Jedna mogłaby być zlokalizowana przy dworcu PKP Świdnik-Miasto, druga – przy stacji Świdnik-Wschód. Powiat myśli natomiast o nowej stacji w sąsiedztwie I LO na ul. Okulickiego, ale dopiero po zakończeniu budowy hali sportowej.

Lubelski Rower Miejski działa od września 2014 roku. Od tego czasu w systemie zarejestrowało się 64 396 użytkowników. Mieszkańcy i turyści wypożyczyli w Lublinie oraz Świdniku rowery ponad 1,4 miliona razy, co jest jednym z czterech najlepszych wyników w Polsce.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876