Świdnik należy do elitarnego klubu samorządów, które nie mają żadnego zadłużenia. – Ostatnie badania przeprowadzone przez Samorządową Akademię Finansów i Główny Urząd Statystyczny stawiają Świdnik na 4. miejscu wśród 123 gmin Lubelszczyzny, jeśli chodzi o samodzielność finansową – chwali się Urząd Miasta.

Świdnik jest wyjątkowym miastem. Należymy do elitarnego klubu samorządów, które dotąd nie mają żadnego zadłużenia. Warto również podkreślić, że skutecznie sięgamy po dotacje z Unii Europejskiej. Na samą budowę Kusocińskiego i kolektora wywalczyliśmy ok. 46 mln zł dofinansowania – stwierdził Waldemar Jakson, burmistrz Świdnika. A przyszły rok – jak zapowiadają władze miasta – będzie szczególny pod względem ilości planowanych inwestycji.

W projekcie budżetu na 2018 r. na wydatki majątkowe zaplanowano na ponad 59 mln zł, co stanowi aż 32 proc. projektowanych wydatków. Z tego na inwestycje własne ma pójść ponad 32 mln zł, a na programy i projekty współfinansowanie ze środków Unii Europejskiej i innych źródeł zagranicznych niepodlegających zwrotowi blisko 22 mln zł.

Najkosztowniejsza, ponad 15,7 mln zł, ma być budowa kompleksu sportowo-rekreacyjnego przy ul. Fabrycznej. Budowa kolektora odprowadzającego wodę deszczową pochłonie 10 mln zł, a 9 mln rewitalizacja centrum miasta, czyli renowacja pl. Konstytucji 3 Maja i jego okolic. W planach jest też przebudowa targowiska miejskiego za 500 tys. zł.

W przyszłym roku miasto chce rozpocząć budowę ul. Kusocińskiego, która połączy drogę ekspresową S17 z miastem i lotniskiem; przebudować skrzyżowania al. Lotników Polskich z ul. Rejkowizna i ul. Klonową; budować ul. Rejkowizna. Roboty drogowe będą prowadzone też na ul. Akacjowej, ul. Hellera, ul. Brzegowej.

W planie budżetu znalazła się m.in. przebudowa budynku Szkoły Podstawowej nr 5 na potrzeby przedszkola. Ma być przygotowana dokumentacja projektowa budowy żłobka przy ul. Klonowej, dla 150 dzieci.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876