Na 5 lutego zaplanowano obchody 36. rocznicy „świdnickich spacerów”. Nietypowa forma protestu mieszkańców Świdnika, podjęta szybko w Lublinie, na stałe zapisała się na kartach historii Polski i Europy.

5 lutego 1982 roku świdniczanie po raz pierwszy wyszli z domów, w porze nadawania głównego Dziennika Telewizyjnego, propagandowej tuby komunistycznego reżimu. O godzinie 19.30 spacerowali ówczesną ulicą Sławińskiego (dzisiejsza Niepodległości), dając wyraz swojego oburzenia wobec stanu wojennego i innych działań władz. Po kilku dniach spacery gromadziły już parotysięczne tłumy.

Ulica Sławińskiego, po obu stronach, była zapełniona dorosłymi, młodzieżą, rodzicami z dziećmi w wózkach. Gdy podziemne władze Solidarności zaapelowały, by mieszkańcy wystawiali w oknach zapalone świece i telewizory, to w większości okien migotały ognie świec i niebieściły ekrany telewizorów.

Z okazji 36. rocznicy tych wydarzeń, Miejski Ośrodek Kultury organizuje oficjalne uroczystości, które rozpoczną się w najbliższy poniedziałek, o godzinie 19.00, na placu przy fontannie. Po złożeniu kwiatów pod obeliskiem upamiętniającym „świdnickie spacery”, uczestnicy przejdą ulicą Niepodległości do Centrum Kultury, gdzie wysłuchają koncertu pt. „Smak wolności”. Zaprezentują się: Piotr Selim, chóry Arion, Salve Regis, św. Kingi, Tercja oraz chór gminy Kurów.

Kolejne uroczystości rocznicowe zaplanowano na 14 lutego. O godzinie 11 odbędą się warsztaty dla młodzieży oraz koncert Bartasa, czyli Bartosza Szymoniaka, wokalisty zespołu Sztywny Pal Azji. Dzień później Miejsko-Powiatowa Biblioteka Publiczna oraz MOK zapraszają na wykład pt. „Polski wiek XIX - wiek powstań”. Spotkanie rozpocznie się o godz. 17 w bibliotece miejskiej.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876