Dzięki zaangażowaniu wolontariuszy oraz darczyńców Szlachetnej Paczki udało się w Polsce pomóc 14.562 biednym rodzinom. 24 z nich pochodzi ze Świdnika, Dominowa, Minkowic i Mełgwi. - Rodziny otrzymały plecaki, zabawki, wyprawki dla dzieci, bony podarunkowe na ubrania, koce, pościel, prześcieradła, kosmetyki, hulajnogi. Wśród darów pojawiły się również łóżka, kuchenki gazowe, piecyk gazowy, lodówka, odkurzacze. W jednym z domów udało się też wstawić okna - opowiadał mediom Tomasz Kuśmierczyk, jeden z 12 wolontariuszy Szlachetnej Paczki w Świdniku.

Tak było w całej Polsce. W 19. edycji Szlachetnej Paczki na pomoc potrzebującym przeznaczono prawie 46 milionów złotych, liczba darczyńców przekroczyła 553 tysięcy. Rok temu wartość pomocy wynosiła ponad 47 mln zł a darczyńców było ponad 635 tysięcy. Wartość pomocy przekazanej potrzebującym od początku funkcjonowania tej szlachetnej inicjatywy przekroczyła już 339 mln zł.

Dary serca dla ubogich są tym istotniejsze, że w Polsce ciągle jest wysoki stopień biedy. Jak wynika z tegorocznego RAPORTU O BIEDZIE W POLSCE Stowarzyszenia Wiosna, organizatora Szlachetnej Paczki, w 2018 roku ponad dwa miliony Polaków żyło w skrajnym ubóstwie, co oznacza, że na przeżycie miało do dyspozycji nie więcej niż 19 zł dziennie.

W raporcie możemy przeczytać, że o ile w wymiarze długookresowym sytuacja społeczno-ekonomiczna w Polsce bez wątpienia stale się poprawia, a lata 2014-2017 stanowiły pod tym względem jeden z najlepszych momentów w ostatnich trzech dekadach, o tyle w ubiegłym roku nastąpiło tąpnięcie. Notowany od wielu lat spadkowy trend wskaźników dotyczących ubóstwa zatrzymał się. Pomimo konsekwentnego spadku bezrobocia, wzrostu płac i wyższych niż w przeszłości transferów socjalnych, liczba osób doświadczających w Polsce biedy przestała się zmniejszać. Z tytułu niezdolności do pracy rentę pobiera w Polsce 740 tys. osób. Co czwarte z tych świadczeń to kwota najniższa z możliwych – 1100 zł miesięcznie. Co czwarta wypłacana w Polsce emerytura jest niższa niż 1600 zł. W zdecydowanie najgorszej sytuacji znajdują się kobiety utrzymujące się z emerytury. Połowa z nich (48,8%) otrzymuje z ZUS-u miesięcznie mniej niż 1800 zł. W 2018 roku w skrajnym ubóstwie żyło w Polsce prawie pół miliona dzieci.

Łęczna 29 grudnia 2019

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876