Nadbużańskie tereny od dawna cieszą się popularnością wśród turystów. Zlokalizowane w przygranicznych miejscowościach gospodarstwa agroturystyczne, siedliska, restauracje, czy też firmy organizujące spływy kajakowe musiały przedwcześnie zakończyć sezon i przestać przyjmować turystów. Ich właściciele mają otrzymać rekompensatyale jak już wiadomo tylko w części poniesionych strat!

Największym przegranym z powodu ogłoszenia stanu wyjątkowego w części województwa lubelskiego jest jednak Festiwal Trzech Kultur. Festiwal we Włodawie to jedna z bardziej znanych imprez w województwie lubelskim, której zasięg wykracza daleko poza Lubelszczyznę. Co roku wydarzenie przyciąga wiele osób i jest wizytówką regionu, jeśli chodzi o wielokulturowość i otwartość. Mottem imprezy są słowa Jana Pawła II: „Nową jedność Europy, jeśli chcemy by była ona trwała, winniśmy budować na tych duchowych wartościach, które ją kiedyś ukształtowały, z uwzględnieniem bogatych i różnorodnych kultur i tradycji poszczególnych narodów.”.

Po wprowadzeniu w województwach lubelskim i podlaskim stanu wyjątkowego, na terenach nim objętych mogą przebywać głównie mieszkające tam osoby. Tymczasem na Festiwal Trzech Kultur przybywały zawsze tysiące ludzi z całej Polski i z zagranicy. Zjeżdżali na koncerty i różnego rodzaju imprezy tworzące niepowtarzalną atmosferę włodawskiego wydarzenia. Wydarzenia, które mieszkańcom i przyjezdnym pokazuje – w sposób ekumeniczny – tradycje i kulturę pogranicza, gdzie koegzystowali wyznawcy prawosławia, judaizmu i katolicyzmu.

Prace nad tym, aby dopiąć program, znaleźć wykonawców, podpisać umowy, trwały cały rok. Praktycznie zaczynały się chwilę po zakończeniu poprzedniej imprezy. – Z przykrością i głębokim smutkiem jesteśmy zmuszeni odwołać XXII edycję naszego niezwykłego wydarzenia, które zaplanowane było w dniach 17-19 września br. – napisali w wydanym oświadczeniu organizatorzy, czyli Muzeum – Zespół Synagogalny we Włodawie i Starostwo Powiatowe we Włodawie.

Wydarzenie kulturalne było praktycznie zapięte na przysłowiowy ostatni guzik. Ze względu na możliwość przedłużenia trwania stanu wyjątkowego, w połączeniu z sytuacją epidemiczną, nie ma szans na przełożenie imprezy na inny termin.

Ofiarą stanu wyjątkowego stały się już też dożynki w gminie Hanna, które odwołano. Nad jezioro Białe, do Okuninki – jednego z chętniej odwiedzanych miejsc na Lubelszczyźnie, można jeszcze dojechać, z utrudnieniami bo tranzytem, bez zatrzymywania się we Włodawie objętej restrykcjami. 

Będą kolejni – przedsiębiorcy. Jak mówił dzisiaj, 6 września premier Morawiecki i min. Kamiński, rząd przygotował projekt ustawy, zgodnie z którym poszkodowani przedsiębiorcy będą mogli ubiegać się jedynie o odszkodowania w wysokości 65 procent przychodu wyliczonego jako średnia z trzech miesięcy poprzedzających wprowadzenie stanu wyjątkowego - czerwca, lipca i sierpnia 2021 roku.

Łęczna 6 września 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876