Prawie pół tysiąca mieszkańców powiatu łęczyńskiego zgłosiło się do ZUS po emeryturę w obniżonym wieku emerytalnym. Były to głównie osoby nieaktywne zawodowo: wcześniejsi emeryci, renciści i bezrobotni.
1 października wiek emerytalny został obniżony dla kobiet do 60 lat, a dla mężczyzn – do 65 lat. Większość zdecydowała się skorzystać z obniżenia wieku emerytalnnego i brać emeryturę od Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, gdy tylko uzyskała uprawnienia. Do końca 2017 roku z możliwości przejścia na emeryturę w obniżonym wieku skorzystało ponad 19,4 tys. mieszkańców województwa lubelskiego, w tym 460 osób z powiatu łęczyńskiego.
Co trzeci z nowych emerytów już wcześniej pobierał jakieś świadczenie z ZUS: wcześniejszą emeryturę, rentę albo świadczenie przedemerytalne. Co piąty był przed emeryturą bezrobotny. Natomiast aktywni zawodowo stanowili zaledwie około 40 proc. wnioskodawców.
Do końca ubiegłego roku ZUS rozpatrzył już 94 proc. wniosków. Wśród nowych emerytów przewagę liczebną mają kobiety. Większość zdecydowała się pobierać świadczenie na konto w banku. Pozostali dostają wypłaty przekazem pocztowym.
Około 13 proc. z osób, którym ZUS przyznał emeryturę, jeszcze pracuje na umowę o pracę. Z tego powodu mają zawieszone wypłaty. Gdy rozwiążą umowę i dostarczą świadectwo pracy do ZUS, instytucja uruchomi wypłatę również dla nich.
Średnie świadczenia nowych emerytów w województwie lubelskim wynoszą: około 1566 zł dla kobiet i ok. 2446 zł dla mężczyzn.