Policjanci z łęczyńskiej komendy spotkali się z uczniami szkół powiatu łęczyńskiego aby porozmawiać o podstawowych zasadach bezpieczeństwa podczas rozpoczynających się ferii zimowych. Funkcjonariusze poruszyli kwestie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, profilaktyki prewencyjnej oraz bezpieczeństwa w sieci internetowej.

23 stycznia odbyły się spotkania w Szkole Podstawowej nr 2 w Łęcznej dla klas VII oraz II i III gimnazjum. Spotkania prowadziła policjantka z łęczyńskiej komendy wspólnie z funkcjonariuszem straży miejskiej. Podczas prelekcji przypominano młodzieży jak bezpiecznie spędzać wolny czas. Przestrzegano przed zabawami na zamarzniętych akwenach i zjeżdżaniu na sankach w pobliżu dróg. Funkcjonariusze podkreślili również jak ważne jest właściwe zachowanie na drodze. Ważnym elementem spotkania było przypomnienie zasad odpowiedzialności prawnej nieletnich oraz profilaktyka uzależnień.

Dzień później funkcjonariusze łęczyńskiej komendy przeprowadzili spotkanie w Szkole Podstawowej w Łańcuchowie na temat bezpiecznego wypoczynku podczas ferii. Podczas spotkań wykorzystano opracowany przez Wydział Prewencji KWP w Lublinie informator zawierający podstawowe zasady zachowania się podczas wypadku związanego z załamaniem się lodu.

Niebezpieczne zabawy na lodzie

Zamarznięte akweny wodne, stawy, jeziora, rzeki - to nie są bezpieczne miejsca do zabawy. Lód może nie być wystarczająco wytrzymały!

Lód na rzekach i ciekach wodnych jest zawsze kruchszy - poruszająca się woda spowalnia zamarzanie wody. Szczególnie niebezpieczne są miejsca przy ujściach rzek i kanałów, ujęciach wody, mostach i przy brzegach.

Zalegający na lodzie śnieg osłabia go i zmniejsza jego wytrzymałość.

Nigdy nie wychodź samodzielnie na zamarznięte zbiorniki wodne i jeziora!

Ślizgaj się, jeździj na łyżwach na przeznaczonych do tego ślizgawkach i lodowiskach.

Przed wyjściem z domu opiekunom zostaw wiadomość: gdzie zamierzasz się bawić, z kim i o której wrócisz.

Załamanie lodu - co zrobić, gdy pod tobą załamie się lód

Zagrożenie stanowi: niska temperatura wody i otoczenia, zimowy ciężki strój oraz trudności z wydostaniem się na powierzchnię

Wołaj o pomoc!

Postaraj się położyć płasko, rozłóż szeroko ręce.

Staraj się wypełznąć na lód i poruszać w kierunku brzegu - w pozycji leżącej-

Jeśli możesz zdejmij buty - są ciężkie i utrudniają poruszanie

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876