Komendant Powiatowy Policji w Łęcznej Jarosław Bryl w listopadzie 2017 r. wystąpił do Komendanta Wojewódzkiego Policji z wnioskiem o wsparcie w zakresie utworzenia w Łęcznej prokuratury rejonowej. W tym miesiącu spotkanie z przedstawicielami lokalnych samorządów w sprawie poparcia tej inicjatywy zorganizował starosta Roman Cholewa.

Jak podkreślał szeryf z Łęcznej, powiat łęczyński jest jedyną jednostką samorządową tego szczebla w województwie lubelskim, w którym nie ma prokuratury. Zdarzenia z tego terenu obsługują dwie prokuratury: rejonowa w Lublinie lub we Włodawie. Konieczność doprowadzania osób zatrzymanych do siedziby tych prokuratur powoduje koszty, jest czasochłonne i wymaga zastosowania szczególnych środków ostrożności.

Czynność doprowadzenia zatrzymanego od chwili odprawy do czasu jej zakończenia trwa nawet do 8 godzin i wymaga zaangażowania 2-3 funkcjonariuszy, którzy przez ten czas nie mogą wykonywać innych obowiązków na terenie powiatu. W przypadku konieczności konwoju kilku osób zatrzymanych do Lublina lub Włodawy, towarzyszy im nawet do 8 funkcjonariuszy. Takich wyjazdów w ciągu roku jest dużo – w 2015 roku było ich 56, w roku 2016 liczba ta wzrosła do 72, a w 2017 roku było ich jeszcze więcej. Dodatkowo brak siedziby Prokuratury Rejonowej w Łęcznej powoduje konieczność częstych wyjazdów policjantów z KPP w Łęcznej do każdej z prokuratur. Podobne problemy mają prokuratorzy, którzy w ramach nadzoru nad prowadzonymi sprawami muszą przyjeżdżać z Lublina i Włodawy do powiatu łęczyńskiego.

Sprawa zależy od głównego prokuratora kraju czyli ministra Ziobry. Pomóc mu w podjęciu pozytywnej dla Łęcznej decyzji mógłby być fakt, że jak poinformował starosta Roman Cholewa, jego urząd ma wolne pomieszczenia biurowe w Łęcznej, które mogłyby zostać przeznaczone na potrzeby prokuratury.

Samorządowcy poparli wniosek komendanta dotyczący utworzenia w Łęcznej prokuratury. W tej sprawie przygotowano pismo adresowane do wojewody lubelskiego Przemysława Czarnka z prośbą o wsparcie działań Komendy Powiatowej Policji w Łęcznej i propozycją wykorzystania wolnych pomieszczeń należących do starostwa na siedzibę nowej jednostki.

źródło:powiatleczyński.pl

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876