Plac Powstań Narodowych w Łęcznej zdobi kolejny element małej architektury, to Ławka Niepodległości, która ma upamiętniać 100-lecie odzyskania przez Polskę wolności.
Łęczyńska ławka kosztowała około 30 tysięcy złotych z czego 23 tysiące dołożyło Ministerstwo Obrony Narodowej. Pieniądze na ten cel otrzymało 121 samorządów z całego kraju. Z naszego powiatu także Puchaczów. Pierwszy montaż ławeczki nie udał się, bowiem przeznaczona do Puchaczowa trafiła do Łęcznej i odwrotnie. Dokonano więc wymiany ławeczek.
Jak wygląda ławka? To pojedyncze, stylizowane na ceglane siedzisko na białej prostokątnej bryle z podświetlanym po zmroku logo „Niepodległa”. Ławka odgrywa historyczne melodie, Marszu I Brygady czy depeszy marszałka Józefa Piłsudskiego, a także przypomina lokalne historie związane z odzyskiwaniem niepodległości. Potrafi także naładować telefon, i działa jako hot-spot.
Ławki niepodległości to propozycja ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka na uczczenie setnej rocznicy odrodzenia państwa polskiego. Powstały w zastępstwie stu kolumn niepodległości, pomysłu wcześniejszego ministra Antoniego Macierewicza.
Korzystający z Ławki dzięki multimedialnej aplikacji mogą wysłuchać fragmentu Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego - Marsz I Brygady, fragmentu Depeszy Józefa Piłsudskiego notyfikującej powstanie niepodległego Państwa Polskiego z 16 listopada 1918r. oraz tekstu pt. "Szlak Legionowy". Prezentowany jest także materiał dźwiękowy dotyczący lokalnej historii. Przybliża historię łęczyńskich struktur Polskiej Organizacji Wojskowej i sylwetkę ich dowódcy Stanisława Lisa-Błońskiego.
Łęczyńska Ławka Niepodległości ustawiona została na Placu Powstań Narodowych, naprzeciwko starego wejścia na cmentarz parafialny.
Łęczna 16 lutego
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.