Niespełna miesiąc temu na e-pojezierze pisaliśmy o problemach pasażerów jadących prywatną komunikacją zbiorową z kierunku Włodawy do Łęcznej. Nasz czytelnik pytał dlaczego zlikwidowano autobusowy przystanek przed skrzyżowaniem Chełmskiej i St. Staszica, naprzeciw Stokrotki, co nastąpiło po przebudowie Al. Jana Pawła II, dobrych kilka lat temu.
Tekst wywołał duży odzew u naszych czytelników. Wielu podkreślało, że to był ważny przystanek, gdzie zatrzymywały się busy i autobusy jadące z kierunku Włodawy, umożliwiając podróżnym szybkie dotarcie zarówno do osiedla Samsonowicza jak i Niepodległości czy osiedla Bobrowniki.
Narzekano powszechnie, że po likwidacji tego przystanku zbiorowi przewoźnicy, jadący z kierunku Włodawy i nie kończący kursu w Łęcznej, wysadzają pasażerów aż koło stadionu Górnika Łęczna. To daleko od wspomnianych osiedli Łęcznej. Pomimo upływu czasu i starań pasażerów do przywrócenia przystanku nie doszło.
Problemem w ramach interwencji postanowiła zająć się nasza gazeta. Jak wynika ze stanowiska Głównej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a Jana Pawła II jest w ciągu drogi krajowej nr 82, przywrócenie przystanku w poprzednim miejscu nie jest możliwe z uwagi na istniejący układ dróg. Jest też niecelowe, ponieważ w pobliżu jest dworzec autobusowy, na którym powinny się zatrzymywać autobusy przejeżdżające przez Łęczną.
Rzeczywiście to najlepsze rozwiązanie. Z dworca autobusowego jest stosunkowo blisko na wszystkie osiedla mieszkaniowe z wielorodzinnymi budynkami w Łęcznej. Ponadto dworzec dysponuje oprócz wiat z ławeczkami także ogrzewaną poczekalnią, co w okresie zimowym jest dosyć istotne dla oczekujących pasażerów. Na dworcu można też skorzystać z toalety, coś zjeść, a w przypadku dłuższego oczekiwania również zrobić zakupy w placówkach handlowych wokół dworca.
W sprawie postoju autobusów na dworcu w Łęcznej z kierunku Włodawy i do Włodawy rozmawialiśmy z zarządcą łęczyńskiego dworca. Nie widzi on żadnych przeszkód w zatrzymywaniu się pojazdów wspomnianych przewoźników na dworcu autobusowym. Twierdzi, że może zaoferować atrakcyjne warunki finansowe a także właściwie natychmiast może wyodrębnić stanowisko dla pojazdów z i do Włodawy. Wiemy również, że Urząd Marszałkowski wydający koncesje na przejazdy m.in. na trasie Włodawa-Lublin, nie stwarza przeszkód w zajeżdżaniu busów na dworce.
Do tematu wrócimy po rozmowach redakcji z samorządami, a przede wszystkim z przewoźnikami realizującymi połączenia z kierunku Włodawy i do Włodawy. Teraz tak naprawdę wszystko zależy od nich.
Ryszard Nowosadzki
ps. Wyborcza obietnica PiS o tworzeniu lokalnych połączeń autobusowych powinna dodatkowo zmobilizować istniejących przewoźników do stwarzania ich pasażerom jak najlepszych warunków podróży, w tym zatrzymywania się pojazdów tam, gdzie to dla tych pasażerów najdogodniejsze.
Łęczna 25 lutego
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.