Wprowadzenie relikwii św. Siostry Faustyny Kowalskiej do kaplicy szpitalnej oraz wmurowanie kamienia węgielnego pod nowe skrzydło szpitala, w którym zostanie utworzony Zakład Opiekuńczo-Leczniczy oraz Oddział Rehabilitacji Stacjonarnej to główne akcenty obchodów 10-lecia powstania szpitala. Obchody rozpoczęła msza św. w kościele św. Barbary w Łęcznej pod przewodnictwem ks. abp. Stanisława Budzika. W czasie mszy został poświęcony sztandar SPZOZ w Łęcznej.

Na uroczystości w Powiatowym Szpitalu im. św. Siostry Faustyny w Łęcznej przyjechali liczni goście. Byli przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy, osoby które szczególnie przyczyniły się do powstania szpitala w Łęcznej oraz oczywiście pracownicy placówki. Dyrektor dr Krzysztof Bojarski został odznaczony srebrnym Krzyżem Zasługi, wielu pracowników wyróżniono złotym, srebrnym i brązowym Medalem za Długoletnią Służbę.

Dyrektor szpitala w swoim wystąpieniu przypomniał historię powstania i funkcjonowania placówki – szpitala, który uważany jest za jeden z najnowocześniejszych ośrodków leczniczych w naszej części kraju. Placówki, która wyrosła już z roli zwykłego szpitala powiatowego, aspirując do funkcji lecznicy ponadregionalnej. W której dynamicznie rozwija się chirurgia, gastroenterologia czy rehabilitacja, a której perełką jest Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej dysponujące aktualnie 43 łóżkami, w tym 14 łóżkami oparzeniowymi dla pacjentów dorosłych i 9 dla dzieci oraz 12 łóżkami dla dorosłych i 8 dla dzieci chirurgii rekonstrukcyjnej i chirurgii ręki.

Należy jednak podkreślić, że szpital w Łęcznej rodził się bólach. Aby dokończyć inwestycję, powiat musiał zaciągnąć dużą pożyczkę, którą spłaca do dzisiaj. Budowa szpitala kosztowała 92 552 860,83 zł (wartość samych robót budowlanych). Na wyposażenie szpitala Powiat Łęczyński otrzymał z budżetu państwa 14 mln zł oraz 2 mln zł z LW „Bogdanka” S. A.

O nowym szpitalu w Łęcznej zaczęto mówić już przy okazji budowy Lubelskiego Zagłębia Węglowego. Wtedy Urząd Miasta Łęcznej wskazywał pod lokalizację teren o pow. 10,5 ha, ale kryzys lat 80. zahamował wszelkie działania na kilkanaście lat.

Do pomysłu wrócono w 1995 roku. Wtedy to 17 maja samorządy gminy Łęczna, Milejów, Ludwin, Puchaczów, Spiczyn, Uścimów, Cyców oraz dyrekcja Gminnego Zespołu Opieki Zdrowotnej i zarząd KWK „Bogdanka” zdecydowały o powołaniu Komitetu Budowy Szpitala. 18 maja odbyło się spotkanie z wojewodą lubelskim Edwardem Hunkiem, który wystąpił z pisemnym wnioskiem do Urzędu Rady Ministrów w sprawie budowy szpitala w Łęcznej. Rok później, 22 lipca między wojewodą lubelskim, burmistrzem Łęcznej i prezesem zarządu KWK „Bogdanka” zostało podpisane trójstronne porozumienie w sprawie budowy szpitala. Wspólny udział finansowy na lata 1997–2000 określono na kwotę 6 mln zł, co stanowiło 8,6 proc. planowanych nakładów na inwestycję. Budowa szpitala miała kosztować 70 mln zł. Po rozmowach na ministerialnym szczeblu budowa uzyskała status inwestycji centralnej, którą udało się umieścić w budżecie państwa na 1997 rok, chociaż tylko z kwotą ponad 4 mln zł.

Prace koncepcyjne i projektowe trwały dwa lata. Po reformie administracyjnej w 1999 roku inwestycję przejął Powiat Łęczyński. W połowie roku dopełniono formalności dotyczących przekazania miejskich gruntów Starostwu Powiatowemu w Łęcznej. Przetarg na wykonanie pierwszego etapu wygrało Przedsiębiorstwo Budownictwa Przemysłowego „Puławy” S. A. Plac budowy przekazano przedsiębiorstwu 15 listopada. W zakresie robót przewidywano makroniwelacje terenu, wykonanie budynku zespołu energetycznego wraz z jego częściowym wyposażeniem oraz postawienie ogrodzenia. W czerwcu 2000 roku poświęcono i wmurowano kamień węgielny pod budowę Szpitala Rejonowego w Łęcznej. Uroczystości, których gospodarzem był Starosta Powiatu Łęczyńskiego Henryk Gański odbyły się na placu budowy przy ul. Krasnostawskiej. Rozpoczęła je msza święta, którą odprawił metropolita lubelski, ks. arcybiskup Józef Życiński. Zakończenie budowy przewidywano za pięć lat.

Była to dosyć optymistyczna ocena. Lata 2001-2003 to powolne prace budowlane, walka w urzędach o pieniądze na budowę i zmiany koncepcji szpitala. Między innymi zmieniono strukturę programową lecznicy. Zmniejszono liczbę łóżek z 196 do 144, zrezygnowano z oddziału dziecięcego. Tymczasem 31 grudnia 2003 r. wygasł trzyletni kontrakt, w którym zapisana była budowa szpitala w Łęcznej. Na szczęście 23 czerwca 2004 władze powiatu podpisały umowę z Marszałkiem Województwa Lubelskiego na kontynuację budowy szpitala. Zakres robót wyceniono na 9 mln zł, z czego 1,5 mln zł miały to być środki własne. 27 stycznia 2006 zanotowano pierwszy konkretny efekt – do dyspozycji pacjentów przekazano Zespół Diagnostyczno –Zabiegowy. Ta część stanowiła ok. 30 proc. całego kompleksu szpitala. Uruchomiono w niej przychodnię specjalistyczną, z gabinetami lekarskimi, zabiegowymi i rehabilitacyjnymi oraz laboratorium. Problemem był jednak stały brak środków na budowę. Problem w dużej mierze rozwiązał dopiero Kontrakt dla Województwa Lubelskiego na lata 2007-2008, który w wykazie inwestycji wieloletnich zawierał „Szpital Rejonowy w Łęcznej”. Na dokończenie robót przewidziano 30 mln zł. O brakujące 9 mln zł Zarząd Powiatu wystąpił do Ministerstwa Rozwoju Regionalnego.

Ostatecznie, wbrew wielu pesymistom, budowę zakończono 31 grudnia roku 2008 i Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego wydał pozwolenie na użytkowanie. 14 kwietnia 2009 roku rozpoczęła się przeprowadzka ze starego szpitala w Jaszczowie do placówki w Łęcznej. Uruchomiono oddziały: wewnętrzny, urazowo-ortopedyczny, chirurgiczny oraz izbę przyjęć. Pierwszy pacjent został przyjęty do szpitala 20 kwietnia. W Łęcznej powstało też Centrum Leczenia Oparzeń, którego szefem został prof. Jerzy Strużyna, prezes Polskiego Towarzystwa Leczenia Oparzeń.

23 maja odbyło się oficjalne otwarcie Szpitala Powiatowego w Łęcznej – placówce nadano imię Siostry Faustyny Kowalskiej i odsłonięto tablicę pamiątkową. Gospodarzem uroczystości był starosta powiatu Adam Niwiński, obecny był marszałek sejmu Bronisław Komorowski, a mszę odprawił ks. arcybiskup Józef Życiński.

Pierwsze miesiące były jednak bardzo trudne, bowiem szpital rozpoczął działalność bez kontraktu z Narodowym Funduszem Zdrowia. Placówka powoli nabierała rozpędu. Powstało Wschodnie Centrum Leczenia Oparzeń, później uzupełnione o chirurgię rekonstrukcyjną...

O dalszym rozwoju szpitala przeczytać będzie można w najbliższym wydaniu Pojezierza.

Łęczna 10 maja

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876