76 lat temu, 1 sierpnia 1944 r. o godzinie 17:00 wybuchło Powstanie Warszawskie. Do walki przystąpiło do 50 tys. żołnierzy Armii Krajowej, z których tylko 18 tysięcy posiadało jakiekolwiek uzbrojenie. Głównym celem było wyzwolenie Warszawy spod okupacji niemieckiej, zanim do miasta wkroczą żołnierze Armii Czerwonej. „Po pięciu blisko latach nieprzerwanej i twardej walki prowadzonej w podziemiach konspiracji stajecie dziś otwarcie z bronią w ręku, by Ojczyźnie przywrócić Wolność" – głosiła powstańcza odezwa.

 

O godz. 17, w godzinę "W", w Warszawie, ale też w wielu innych miastach (m.in. w Lublinie, Łęcznej) uruchomione zostały syreny alarmowe. W stolicy rozpoczęła się też główna uroczystość przed pomnikiem Gloria Victis na Wojskowych Powązkach, gdzie spoczywa ok. 4-4,5 tys. uczestników walk. Uroczystość w tym miejscu stanowi od lat punkt kulminacyjny oficjalnych obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, jest tradycją sięgającą już kilkudziesięciu lat.

Wieczorem zaplanowano wspólne śpiewanie powstańczych piosenek w Parku Wolności przy Muzeum Powstania Warszawskiego z udziałem orkiestry i chóru pod kierownictwem Jana Stokłosy. Wydarzenie pn. "Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki" będzie transmitowane w TVP1 oraz na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku. Z kolei o północy w Sali pod Liberatorem w Muzeum Powstania Warszawskiego premierę będzie miał spektakl "Pamiętnik z Powstania Warszawskiego" wg Mirona Białoszewskiego w reżyserii i wykonaniu Adama Woronowicza. Monodram będzie można obejrzeć na profilu Muzeum Powstania Warszawskiego na Facebooku.

W Łęcznej uroczystości obchodów 76 rocznicy rozpoczęły się o godzinie 16:50 na Placu Powstań Narodowych od zaciągnięcia warty honorowej. 10 minut później w godzinie „W” oddano hołd powstańcom oraz złożono kwiaty. Rocznicowe uroczystości w Lublinie rozpoczęły się na placu Litewskim pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. O godz.17 zawyły syreny, a pod pomnikiem Pomnika Nieznanego Żołnierza zostały złożone wieńce. O godz. 18 odbyła się msza w kościele przy Al. Racławickich 20, a o godz. 19 koncert pieśni patriotycznych przed kościołem.

Powstanie Warszawskie było największą akcją zbrojną podziemia w okupowanej przez Niemców Europie. 1 sierpnia 1944 r. do walki stanęło ok. 40-50 tys. powstańców. Planowane na kilka dni trwało ponad dwa miesiące. W czasie walk w Warszawie zginęło ok. 18 tys. powstańców, a 25 tys. zostało rannych. Straty wśród ludności cywilnej były ogromne i wyniosły ok. 180 tys. zabitych. Pozostałych przy życiu mieszkańców Warszawy, ok. 500 tys., wypędzono ze zniszczonego miasta, które po powstaniu Niemcy niemal całkowicie zburzyli. Heroiczna walka mieszkańców Warszawy odbiła się echem na całym świecie.

W tym roku, ze względu na obostrzenia związane z epidemią, uroczystości związane z rocznicą powstania mają charakter kameralny, dlatego organizatorzy zachęcają do śledzenia uroczystości online.

Łęczna 1 sierpnia 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876