SPZOZ w Łęcznej realizuje program „Stop boreliozie!” Pozwoli on na przebadanie 8 tysięcy osób pod kątem zakażenia boreliozą. Zgłaszać się mogą mieszkańcy województwa lubelskiego.

Od 23 sierpnia 2021 r. w szpitalu w Łęcznej wykonywane są testy, których celem jest wykrywanie zakażenia, mogącego wystąpić po ukąszeniu kleszcza. Poinformowano o tym na konferencji prasowej zorganizowanej 26 sierpnia br w szpitalu w Łęcznej. Gospodarzem spotkania był Krzysztof Bojarski – dyr. SPZOZ w Łęcznej, a uczestniczyli w niej również: Magdalena Stachyra, prezes Lubelskiego Parku Naukowo - Technologicznego (Partner Projektu), Bogusław Tetiurka ze Stalmedu sc. (Lider Projektu), prof. Krzysztof Tomasiewicz, specjalista chorób zakaźnych, Krzysztof Niewiadomski – starosta łęczyński.

- Program rozpoczął się w ubiegłym roku, ale ze względu na pandemię jego realizacja związana z wykonywaniem testów możliwa jest dopiero teraz – powiedział dyr. Krzysztof Bojarski. – Na I piętrze szpitala w Łęcznej zorganizowane zostało stanowisko informacyjne projektu, gdzie przeszkolony personel udziela informacji, pomaga wypełnić dokumenty, a w razie potrzeby kieruje na testy diagnostyczne. Ze wsparcia mogą skorzystać osoby z terenu województwa lubelskiego ze szczególnym uwzględnieniem grup ryzyka tj. rolników, leśników, myśliwych oraz osób, które: podejrzewają u siebie boreliozę lub miały kontakt z kleszczem, ukończyły 15 lat i są aktywne zawodowo. – Obecnie takie projekty realizują również inne podmioty w woj. lubelskim, ale nasz jest największy, z badań będzie mogło skorzystać osiem tysięcy osób – stwierdził dyr. K. Bojarski.

Duża liczba wspomaganych przez Unię Europejską badań na Lubelszczyźnie ma niestety swoje źródło w liczbie zakażeń. Województwo lubelskie należy do województw o najwyższym współczynniku zachorowań na boreliozę. Tylko w 2019 roku wykryto tu 1843 przypadki boreliozy, ale nie ma wątpliwości, że zachorowań jest znacznie więcej. Ponadto często zdarza się, że dopiero po dłuższym leczeniu i szukaniu przyczyn dolegliwości, charakterystycznych także dla innych chorób stwierdzana jest borelioza.

Jak powiedział na konferencji prof. Krzysztof Tomasiewicz, specjalista od chorób zakaźnych, kierownik Kliniki Chorób Zakaźnych SPSK1 w Lublinie – Wiele osób nie ma pojęcia o tym, że są chore na boreliozę. Wiem coś o tym, bo tą chorobą zajmujemy się na co dzień. Dlatego ten projekt jest bardzo ważny, bo pandemia jest i będzie, a my musimy myśleć także o innych pacjentach.

Ważnym elementem projektu jest godzinny film przybliżający tematykę zakażenia, objawów i leczenia boreliozy.

Projekt „Stop boreliozie!” współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Lubelskiego na lata 2014-2020 ma wartość 2,3 mln zł. Dofinansowanie to 2,08 mln zł, w tym ze środków UE 1,96 mln zł. Badania diagnostyczne na obecność zakażenia boreliozą wykonuje w Łęcznej Szpital Powiatowy oraz Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Salmed s.c. (Lider Projektu).

 

Łęczna 26 sierpnia 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876