2085 nowych przypadków zakażenia koronawirusem i 33 ofiary śmiertelne, tak brzmi dzisiejszy raport Ministerstwa Zdrowia na temat sytuacji epidemiologicznej w Polsce. Niestety województwo lubelskie z 399 zakażeniami znów jest na niechlubnym pierwszym miejscu w kraju pod względem liczby zakażeń. Odnotowano też 9 zgonów. To efekt mniejszej stosunkowo liczby zakażeń podczas poprzednich fal koronawirusa oraz skutek niechęci mieszkańców Lubelszczyzny do szczepień.

Oprócz Lubelszczyzny duże liczby zakażeń pochodzą z województw: mazowieckiego (346), podlaskiego (268), śląskiego (130), zachodniopomorskiego (125), małopolskiego (122). W naszym województwie najwięcej nowych przypadków w miastach odnotowano w Lublinie (98) i Białej Podlaskiej (24). Wśród powiatów „przodują”: lubelski (42), kraśnicki (29), lubartowski (24), bialski (22), łęczyński (21) i puławski (21).

W porównaniu z ubiegłym tygodniem – liczba zakażeń wzrosła w kraju o prawie 70 proc. Tydzień temu potwierdzono 1234 zakażenia, 6 października - 2085. Eksperci zauważają, że Polska jest w czołówce państw europejskich pod względem szybkości rozwoju epidemii. Nikt nie ma wątpliwości, że z każdym dniem chorych będzie przybywać. Lekarze zwracają ponadto uwagę, że znacznie większy niepokój niż liczba zakażeń budzi fakt dużego wzrostu pacjentów wymagających hospitalizacji, również chorych w ciężkim stanie, którzy trafiają na oddziały intensywnej terapii. W szpitalach przebywa już ponad dwa tysiące pacjentów z COVID-19. Wielu podkreśla, że oficjalne statystyki nie oddają rzeczywistej sytuacji, a prawda jest taka, że zakażeń jest przynajmniej pięć razy więcej, tylko wykonujemy zbyt mało testów. Pacjenci nie chcą się zgłaszać i w efekcie mamy ten wzrost hospitalizacji, który jest nieadekwatny do liczby stwierdzonych zakażeń.

W województwach wschodnich już powinniśmy wdrażać procedury prewencyjne – uważają eksperci, ale tego się nie robi ponieważ liczby zakażeń według oficjalnych danych nie są wysokie. Do tego to polityczne zaplecze PiS i restrykcje mogłyby zaszkodzić tej partii. Niestety eksperci zauważają, że już wkrótce, szczególnie na Lubelszczyźnie, sytuacja może się wymknąć spod kontroli.

Łęczna 6 października 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876