- Nie ma obaw, że polska gospodarka jest w chybotliwym stanie – mówił ok. trzech tygodni temu premier Morawiecki. Dodał też, że - Wiele państw mogłoby sobie życzyć takiego składanego wzrostu gospodarczego w 2020, 2021 i 2022 roku. (…) Wzrost PKB w tym roku może oscylować ok. 5 proc.

Jak wynika z danych Eurostatu, Unia Europejska odnotowała w II kwartale 2022 r. wzrost PKB o 0,7 proc. W samej strefie euro wzrost ten wyniósł 0,8 proc. Wśród krajów, które radziły sobie najgorzej w UE, jest niestety Polska. Ze spadkiem PKB wynoszącym aż 2,1 proc. w II kwartale jesteśmy przysłowiową czerwoną latarnią, zajmujemy w UE ostatnie miejsce. Do tego spadek PKB względem poprzedniego kwartału odnotowano jedynie w czterech krajach: w Portugalii (-0,2% kdk), na Litwie (-0,4%) i Łotwie (-1,4%) oraz w Polsce (-2,3%).

Najwyższym wzrostem PKB kwartał do kwartału może się natomiast pochwalić gospodarka Holandii (2,6 proc.). Dalej są Rumunia (2,1 proc.), Chorwacja (2,0 proc.) i Szwecja (1,4 proc. kdk). Słabo wypada największa gospodarka Unii, Niemcy, ale nasi zachodni sąsiedzi i tak zanotowali minimalny wzrost (+0,1 proc.).

Trochę lepiej wypadamy, jeśli pod uwagę weźmie się dane rok do roku. Ze wzrostem 4,7 proc. zajmujemy 12. miejsce w Unii Europejskiej. Patrząc w ujęciu rocznym, liderami wzrostu gospodarczego w UE były Słowenia (8,3%), Portugalia (6,9%) oraz Węgry (6,5%) i Hiszpania (6,3%). Polska z mocno hamującym, ale wciąż z dodatnim rocznym wzrostem znalazła się w środku stawki.

Rekordowy spadek PKB w Polsce kwartał do kwartału (trzeci najgorszy wynik w historii III RP) eksperci zgodnie oceniają jako niepokojący sygnał. Były członek Rady Polityki Pieniężnej dr Bogusław Grabowski stwierdził w jednym z wywiadów, że "ten rekordowy odczyt jest tragiczny i wskazuje, że polska gospodarka wpłynęła na mieliznę, z której wyciągana będzie bardzo długo". Dodał też, że "rząd PiS nas z tego dołka nie wyprowadzi" bo jak uważa, wychodzenie ze stagflacji wymaga stymulacji gospodarki od strony podażowej, a PiS stymulował ją tylko od strony popytowej, "i to tylko konsumencko przez transfery socjalne".

Łęczna 8 września 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876