Egzamin dla radnych. List otwarty.

W momencie w którym samorządy znalazły się na finansowym zakręcie, w trudnej sytuacji gospodarczej, kiedy trzeba zaciskać pasa, oszczędzać, ciąć wydatki, powinniśmy szukać rozwiązań które pozwolą nam zwiększyć oszczędności. W tej sytuacji powinniśmy zadać sobie pytanie czy radni miejscy powinni dołożyć się do naszego wspólnego budżetu.

Aktualnie obowiązuje uchwała, która uprawnia radnych do otrzymania dwukrotnej podwyżki w następnym roku budżetowym. Obecnie zarabiają od 1200 do 2100 zł netto miesięcznie. Natomiast w 2023 roku ich diety mogą zostać zwaloryzowane dwukrotnie(!) do poziomu od 1400 zł do 2500 zł odpowiednio.

W związku z powyższym do Przewodniczącego Rady Miejskiej w Łęcznej Krzysztofa Matczuka skierowaliśmy pismo o natychmiastową modyfikację uchwały dietowej, tak aby diety radnych przynajmniej do kolejnych wyborów już nie wzrastały. Kwota jaką możemy w ten sposób zaoszczędzić dla mieszkańców wynosi ponad 120 tys. złotych. Oczywiście przy założeniu iż radni poprą nasz wniosek.

W trudnych czasach radni i sołtysi mają społeczny obowiązek oszczędności zaczynać od siebie, świecić przykładem, działać dla ludzi. Podobnej postawy należałoby oczekiwać także od burmistrza Łęcznej. Zaoszczędzone w ten sposób środki powinny zostać przeznaczone na przykład na zwiększony koszt utrzymania szkół, remonty dróg w sołectwach, uliczne oświetlenie i poprawę bezpieczeństwa mieszkańców gminy Łęczna!

Jeśli nasz apel nie przyniesie oczekiwanych efektów i radni zdecydują, wbrew oczekiwaniom mieszkańców o kolejnych podwyżkach dla siebie, skorzystamy z innych mechanizmów przewidzianych prawem. Żyjemy w państwie demokratycznym i będziemy korzystać z przysługujących nam możliwości działania.

Mieszkańcy Łęcznej – to jest Nasz czas, to jest ta chwila. Wspólnie musimy zdać egzamin z solidarności i oszczędności.

Artur Stec,

sołtys Starej Wsi – Kolonia

wraz z Radą Sołecką.

Łęczna 05 grudnia 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876