Powiat Łęczyński odzyskał XIX - wieczny Pałac Sonnenbergów w Kijanach. Fundacji Think Tank Szlaku Jana III Sobieskiego, która wcześniej kupiła go za 3,33 mln od... tego samego powiatu i miała utworzyć tam interaktywne i nowoczesne muzeum na wzór Centrum Nauki Kopernika w Warszawie, zbankrutowała.

Teraz pałac powraca do poprzednich właścicieli, zakupiony w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przez Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Lublinie przez starostwo za 2 mln 405 tys. zł.
Powiat liczy, że pozyska zewnętrzne pieniądze na jego remont, a następnie wykorzysta na cele kulturalne i edukacyjne w tym Centrum Terapeutyczno-Psychologiczne mające nieść wsparcie i pomoc młodzieży z Ukrainy, uczącej się w szkołach w Kijanach, która wymaga opieki, w tym dzieciom z traumą powojenną. Planuje się także umożliwienie zwiedzania budynku po przeprowadzeniu prac remontowych. Byłaby to bardzo ciekawa atrakcja na mapie powiatu łęczyńskiego.

Po wojnie w pałacu Sonnebergów mieściły się różne instytucje – posterunek milicji, placówki edukacyjne i opiekuńcze. Pięć lat temu, w 2018, pałac i park przeszedł na własność wspomnianej fundacji. Po jej bankructwie od 2019 roku pałac niszczał opuszczony.

Trzymamy kciuki za realizację pomysłów.

Grzegorz Kuczyński

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876