Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy Lubelskiego Węgla Bogdanka powołało nową Radę Nadzorczą. Zmiany w składzie Rady nastąpiły w wyniku zakupu przez Eneę 64,57% akcji i uzyskaniu łącznie 66% akcji kopalni. Koncern energetyczny rozpoczyna w ten sposób przejmowanie kontroli operacyjnej nad Bogdanką. Przedstawiciele Enei będą pracować w Radzie Nadzorczej kopalni za symboliczną złotówkę.
W nowej Radzie zasiądzie sześciu członków, którzy będą pracować w mniejszym składzie niż dotychczasowa – ośmioosobowa. Eneę jako głównego udziałowca, będzie reprezentować pięciu przedstawicieli:
Dalida Gepfert – Wiceprezes Zarządu ds. finansowych Enei SA, posiada kilkunastoletnie doświadczenie na stanowiskach menedżerskich w obszarze finansów, rachunkowości i controllingu w branży energetycznej, w tym m.in. w Grupie Vattenfall. Jest absolwentką rachunkowości na Akademii Ekonomicznej w Katowicach i studiów MBA organizowanych przez Stockholm University Business School.
Paweł Orlof – Wiceprezes Zarządu ds. korporacyjnych Enei SA, posiadający wieloletnie doświadczenie w branży energetycznej. Pełnił m.in. funkcję Prezesa Zarządu enviaM Polska oraz Prezesa Zarządu Elektrociepłowni Będzin S.A., notowanej na GPW w Warszawie, należącej do Grupy RWE. Jest absolwentem Uniwersytetu Wrocławskiego i Krajowej Szkoły Administracji.
Bartosz Krysta – Prezes Zarządu Enei Trading spółki realizującej strategię Grupy na rynku hurtowym. Posiada blisko 20-letnie doświadczenie w branży energetycznej. Jest absolwentem Politechniki Śląskiej w Katowicach i doktorem nauk ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Magdalena Kaczmarek – Dyrektor Departamentu Controllingu w Enei SA. Ma wieloletnie doświadczenie na stanowiskach menedżerskich w pionach controllingu i księgowości w branży energetycznej oraz usługowej. Jest absolwentką Wydziału Prawa na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Krzysztof Matan – Dyrektor Departamentu Zarządzania Operacyjnego Enei SA i jednocześnie Departamentu Prawnego w Enei Centrum. Radca prawny z wieloletnim doświadczeniem w kancelariach adwokackich. Specjalizował się m.in. w doradztwie na rzecz podmiotów sektora energetycznego i w prawie korporacyjnym. Jest absolwentem Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach.
Skład Rady uzupełnia jej dotychczasowy członek Michał Stopyra, doktor nauk technicznych i długoletni pracownik naukowy Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, który reprezentuje akcjonariuszy mniejszościowych. Jego obecność w Radzie jest potwierdzeniem poszanowania interesów akcjonariatu mniejszościowego i wyrazem stosowania dobrych praktyk giełdowych.
Zgodnie z regulacjami przyjętymi w Enei, jej przedstawiciele w organach nadzorczych pełnią te funkcje bez wynagrodzenia. Regulacje wewnętrzne Bogdanki nie pozwalają na przyjęcie takiego rozwiązania. Dlatego na podstawie uchwały WZA, członkowie Rady Nadzorczej z ramienia Enei
będą otrzymywać symboliczne wynagrodzenie w wysokości 1 zł. Członek Rady Nadzorczej reprezentujący akcjonariuszy mniejszościowych będzie otrzymywał niższe niż dotychczas wynagrodzenie, ograniczone tzw. ustawą „kominową” Przyjęte rozwiązania znacznie ograniczą koszty funkcjonowania Rady Nadzorczej.