Międzyzwiązkowy Komitet Protestacyjno-Strajkowy i delegacja rządowa podpisały porozumienie ws. transformacji górnictwa - poinformował Dominik Kolorz, szef śląsko-dąbrowskiej "Solidarności". - Podpisaliśmy likwidację jednej z najważniejszych branż w historii Rzeczpospolitej Polskiej - powiedział Kolorz, wskazując, iż zgodnie z porozumieniem, ostatnia kopalnia przestanie wydobywać węgiel w 2049 r. Do tego czasu górnictwo ma być subsydiowane przez państwo.
W roku 2049 zostanie w Polsce zamknięta ostatnia kopalnia. Ponadto górnicy dołowi będą mieli gwarancję zatrudnienia w kopalni aż do emerytury. To najważniejsze ustalenia rozmów pomiędzy górnikami a rządem. Bogusław Ziętek z "Sierpnia 80" uznaje, że to ponury dzień dla branży. - Polski rząd nie skorzystał z możliwości, aby zabezpieczyć interesu kraju – ocenił. - Nie było wyjścia, musieliśmy to podpisać. Gdyby nie to, mielibyśmy do czynienia z niekontrolowaną upadłością spółek, sytuacją, gdy nie ma na wypłaty, a ludzie nie byliby pewni swojego losu – dodał.
- Rząd powoła pełnomocnika ds. społeczno- gospodarczej transformacji terenów pogórniczych - powiedział wiceminister aktywów państwowych Artur Soboń po podpisaniu porozumienia ze związkowcami. - Tereny pogórnicze będą i na Śląsku, i w innych miejscach Polski. Chcemy w szczególny sposób skierować tam wszystkie środki, tak aby te obszary mogły się rozwijać już po górnictwie, po tym, z czego utrzymywały się nie tylko rodziny samych pracowników kopalni, ale także w dużym stopniu lokalna gospodarka – mówił Soboń podczas briefingu po podpisaniu porozumienia.
Załącznikiem do ramowego porozumienia, którego treści dotąd oficjalnie nie opublikowano, jest harmonogram wygaszania poszczególnych kopalń. Jako pierwsza - w przyszłym roku - miałaby kończyć działalność katowicka kopalnia Wujek, która ma być wcześniej połączona z kopalnią Murcki-Staszic. W 2023 r. miałaby skończyć wydobycie rudzka kopalnia Bielszowice, zaś inna część obecnej kopalni Ruda - Halemba - miałaby działać jeszcze do 2034 roku. W 2028 r. wygaszona byłaby kopalnia Bolesław Śmiały w Łaziskach Górnych, a rok później gliwicka kopalnia Sośnica. O liście kopalń do zamknięcia związkowcy informują na razie jedynie nieoficjalnie.
W latach 1990 - 2020 dotacje państwa do górnictwa doszły do 135 mld zł. Kwota uwzględnia wycofany właśnie przez MAP plan restrukturyzacji PGG. To ponad trzy lata finansowania 500+.
Więcej o likwidacji polskich kopalń węgla energetycznego już w poniedziałek.
Łęczna 25 września 2020
Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.