Kontynuujemy odpowiedzi kandydatów na burmistrza Łęcznej, jakie padły podczas debaty w CK w Łęcznej. Pytanie, wymyślone przez organizatorów debaty (sic) brzmiało: Jedyną branżą dającą wymierne zatrudnienie w Łęcznej jest górnictwo. Gdyby wystąpiła niespodziewana redukcja pracowników w kopalniach to jaką alternatywę zatrudnienia ma kandydat?

M. Fijałkowski: Faktycznie górnictwo jest tutaj branżą wiodącą. Trzeba jednak powiedzieć, że urząd miejski, chociaż zatrudnia setki osób, nie jest tutaj w stanie odpowiedzieć od razu na jakieś tąpnięcia w zatrudnieniu. Urząd miejski nie jest urzędem pracy. Tą pracę mogą zaoferować przedsiębiorcy, dlatego z tym tematem trzeba startować od razu. Przedsiębiorcy muszą mieć dogodną ofertę inwestycyjną i podatkową. Dzisiejsze ulgi są bardzo słabe. Proszę zobaczyć jak dzieje się to w innych gminach. Np gmina Biały Bór (woj. zachodniopomorskie, powiat szczecinecki – przyp. RN) postawiła na obniżenie podatków od środków transportowych i dostała kilkaset procent wpływów do budżetu. Inni też to robią. Obniżają podatek od nieruchomości, bo tylko tak możemy przyciągnąć przedsiębiorców, zaoferować im lepszą ofertę niż w gminach ościennych i wtedy oni przyjdą do nas. Dzisiaj jest tak, że firmy transportowe zaczynają uciekać.

L. Włodarski: Skończmy z czarnowidztwem, skończmy z narzekaniem. Nasze miasto jest piękne. Dlaczego snujemy takie czarne wizje. Wizja upadku kopalni jest praktycznie nierealna. I to nie moje przemyślenia, o tym mówią eksperci. Prognozy na wiele lat. Kopalnia ma się dobrze. Porozmawiajmy o tym, że kopalnia to nasza teraźniejszość, to nasza przyszłość. To wokół niej powinniśmy budować wizję naszej przyszłej Łęcznej. Powinniśmy rozmawiać o perspektywie nowej elektrowni. Chyba nie muszę mówić jakie przyniesie to korzyści. To są dodatkowe miejsca zatrudnienia i dodatkowe wpływy do budżetu. A wokół elektrowni powinno powstać wiele innych inwestycji. Moi znajomi mówią, że w Łęcznej żyje się dobrze, a osoby z zewnątrz mówią, że Łęczna zmienia się pozytywnie i tego się trzymajmy. Podtrzymam to co powiedziałem we wcześniejszej wypowiedzi: wciąż będę zabiegał o to by przedsiębiorcy przychodzili na nasz teren i tworzyli miejsca pracy.

 

Łęczna 10 października

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876