8 marca już po raz siódmy w ponad 100 krajach na sześciu kontynentach obchodzony będzie Światowy Dzień Nerek.

Ta ogólnoświatowa kampania ma uświadamiać, jak powszechne i groźne są choroby nerek. W Polsce 4 miliony, a na świecie ponad 500 milionów ludzi ma chore nerki. Większość z nich nie zdaje sobie z tego sprawy, ponieważ choroby początkowo przebiegają bez objawów.

Najczęstszymi przyczynami przewlekłej choroby nerek (PChN) są: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze, kłębuszkowe zapalenie nerek, zapalenie śródmiąższowe bakteryjne i niebakteryjne, u osób nadużywających leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych, choroby układowe i zapalenia naczyń.

Przewlekła choroba nerek zazwyczaj stopniowo prowadzi do pogorszenia wszystkich funkcji nerek. Warto więc sprawdzić, czy twoje nerki działają prawidłowo. Już trzy proste badania pozwalają na wykrycie PChN: badanie stężenia kreatyniny we krwi (na jej podstawie wylicza się wielkość filtracji kłębuszkowej), badanie moczu oraz pomiar ciśnienia krwi.

Przewlekła choroba nerek przebiega długo, często bez objawów i prowadzi do niewydolności nerek, która wymaga terapii nerkozastępczej, czyli dializoterapii lub transplantacji nerki.

W Łęcznej, w budynku Szpitala Powiatowego przy ulicy Krasnostawskiej 52, już od 5 lat funkcjonuje Stacja Dializ, należąca do firmy B. Braun Avitum Poland Sp. z o.o. Obecnie leczonych metodą hemodializoterapii jest tutaj 43 pacjentów. Ośrodek wyposażony jest w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt do przeprowadzenia hemodializ, a wykwalifikowana kadra medyczna zapewnia pacjentom fachową i życzliwą opiekę podczas zabiegów.

 

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876