Czas zmienić podejście, przestać głosować na spadochroniarzy z Gdańska, osoby ze Świdnika czy Lublina, a oddać głos na mieszkańców Łęcznej lub najbliższych okolic.

Tylko w ten sposób i zjednoczeni mamy szansę przebić szklany sufit i mieć swojego posła w parlamencie. W innym wypadku po wyborach Świdnik będzie miał ich dwóch, a Łęczna nadal okrągłe zero.

Niektóre komitety pokazały już listy kandydatów, dzięki temu wiemy, ze w Łęcznej z ramienia komitetu Trzeciej Drogi wystartuje Anna Obel-Szurek z numerem 25, a Krzysztof Bojarski będzie reprezentował Koalicję Obywatelską z numerem 4.

W trakcie przedwyborczej gorączki udało nam zadać kilka pytań kandydatom.

 

Krzysztof Bojarski

Pojezierze: Panie Krzysztofie jaka jest główna motywacja, która skłoniła Pana do startu w wyborach parlamentarnych? K.B. Są dwie główne przyczyny. Pierwsza to ochrona zdrowia, którą zajmuję się od 20 lat. Widzę potrzebę wprowadzenia zmian systemowych, które poprawią dostępność i jakość udzielanych świadczeń, a także kondycje finansową szpitali w Polsce. Mam na to plan i postaram się o jego realizację. Druga motywacja związana jest z perspektywą dla kopalni w Bogdance, a przez to dla całego powiatu. Ta kopalnia jest jak serce utrzymujące procesy gospodarcze i społeczne naszego powiatu. Jej brak oznacza ryzyko wstrzymania rozwoju i degradację. Musimy walczyć o Bogdankę, bo to nasza przyszłość.

Pojezierze: Jakie są najpilniejsze wyzwania w dziedzinie opieki zdrowotnej i jak zamierza się Pan przyczynić do ich rozwiązania?

K.B. Potrzebnych zmian jest tak wiele, że omówienie tego w kilku zdaniach jest wręcz niemożliwe. Na pewno konieczne są szkolenia kadry medycznej lekarzy i pielęgniarek, by zmniejszyć deficyt personelu medycznego. Trzeba poprawić dostępność do świadczeń i ich jakość. Poprawy wymaga także sposób finansowania szpitali tak, aby przestały się zadłużać, ale pod warunkiem udzielania świadczeń na wysokim poziomie - nie może być finansowania bylejakości. I jeszcze jedna bardzo ważna sprawa – profilaktyka i jeszcze raz profilaktyka. Myślę o opracowaniu narodowego planu profilaktyki zdrowotnej obejmującego nie tylko badania profilaktyczne, ale także edukację w zakresie nawyków żywieniowych, aktywności fizycznej i wielu aspektów naszego życia. Mam plan zmian i myślę, że wkrótce będę mógł go przedstawiać.

Pojezierze: Czy istnieje realna szansa na posła z Łęcznej, co należy zrobić?

K.B. Dotychczasowe doświadczenie i arytmetyka pokazują, że jest to trudne zadanie, ale taka szansa istnieje. Potrzebna jest mobilizacja mieszkańcy naszego powiatu, którzy muszą pójść do urn wyborczych, a większość z nich musi zagłosować na jednego kandydata. Wymaga to w części pozostawienia swoich sympatii politycznych i pokierowanie się lokalnym patriotyzmem. Liczę, że tak się stanie.

Pojezierze: Jakie kwestie są Pana zdaniem najpilniejsze dla Powiatu Łęczyńskiego.

K.B. My mieszkańcy powiatu wiemy jak ważna dla naszego obecnego funkcjonowania i tego w przyszłości jest kopalnia w Bogdance. Wiemy jakie są plany z nią związane i musimy się na te zmiany przygotować. Zapewnienie zatrudnienia pracownikom kopalni to potrzebny i ważny krok, ale to nie jest wystarczające. Musimy wziąć sprawy w swoje ręce i wspólnie, tu na miejscu opracować plan rozwoju dla miasta Łęcznej i gmin naszego powiatu na wiele lat do przodu w wielu obszarach, aby nie dopuścić do degradacji naszego regionu. Musimy znaleźć nowe koła napędowe, które zapewnią rozwój naszemu powiatowi. Musimy też dobrze skomunikować stolicę powiatu z Lublinem, a miejscowości gminne z Łęczną. Musimy opracować plan dla Łęcznej tak, aby była atrakcyjnym miejscem do życia i przyciągała nowych mieszkańców. A potem trzeba walczyć o środki rządowe i możliwość realizacji tych planów. To wymaga ciężkiej pracy i mobilizacji wielu środowisk. Nikt za nas tego nie zrobi. Zobowiązuję się do tej inicjatywy i jestem gotowy podjąć działania w tym kierunku.

Anna Obel-Szurek

Pojezierze: Proszę wyjaśnić naszym czytelnikom kim Pani jest i czym się zajmuje.
Anna O-S Mam
49 lat i od pokoleń związana jestem z Lublinem - tu się urodziłam, dorastałam studiowałam, pracowałam. Zmiana stanu cywilnego spowodowała przeprowadzkę do Łęcznej, ponieważ mój mąż Tomasz prowadzi gospodarstwo rolne w Nadrybiu. Łęczna jest moją małą ojczyzną, tu mieszkam i wychowuję córkę Jagodę.Przez prawie dwadzieścia lat prowadziłam kancelarię radcy prawnego, następnie byłam zatrudniona w samorządzie, ostatnio na stanowisku sekretarza gminy. Obecnie jestem prezesem spółdzielni mieszkaniowej w Cycowie.

Pojezierze: Dlaczego chce Pani zostać posłem?
Anna O-S Podjęłam decyzję o kandydowaniu, bo zależy mi na tworzeniu przyjaznej Polski dla przyszłych pokoleń! Jako doświadczony radca prawny, samorządowiec i legislator posiadam „warsztat” zawodowy do pracy parlamentarnej. Dzięki bogatemu doświadczeniu życiowemu, empatii i otwartości na drugiego człowieka potrafię dostrzec problemy, a dzięki energii, optymizmowi i determinacji w działaniu – potrafię znaleźć rozwiązanie!

Pojezierze: Jakie kwestie są Pani zdaniem najpilniejsze dla Powiatu Łęczyńskiego i co poseł z tego miasta mógłby zrobić aby je rozwiązać?

Anna O-S Pora na rozwój zawodowy rodziców. Chciałabym stworzyć specjalną strefę ekonomiczną, aby przyciągnąć kapitał, ożywić gospodarczo nasz region, stworzyć nowe miejsca pracy dedykowane również kobietom.

Istotnym problemem jest również wykluczenie komunikacyjne. Proszę sobie wyobrazić, że mieszkańcy Jagodna, Kaniwoli, Barek czy Stręczyna są praktycznie pozbawieni komunikacji publicznej. Problem rozwiązałyby publiczne taksówki, dofinansowane z budżetu centralnego.

Kolejnym problemem, który szczególnie doskwiera młodym rodzicom jest brak oddziału pediatrycznego lub nocnej opieki medycznej dla dzieci. Nie do pomyślenia są kolejki w środku nocy pod przychodniami w sezonie grypowym, by zapisać dziecko do lekarza. Dla mamy z dwojgiem dzieci, której mąż pracuje w kopalni na zmiany to często niewykonalne. Musimy uruchomić kreatywność, pomóc sobie narzędziami cyfrowymi i zainwestować w technologię. W programie PL 2050 jest punkt by w każdym powiecie stworzyć Lokalne Domy Zdrowia oferujące badania diagnostyczne, konsultacje u specjalistów, nocną i świąteczną opiekę lekarską!

Rozmawiał Grzegorz Kuczyński

 

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876