Ruszają przygotowania do czwartej edycji konkursu dla przedstawicielek Kół Gospodyń Wiejskich z województwa lubelskiego „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa – 2022”. W tegorocznej edycji konkursu zaproponowano trzy kategorie konkursowe: „Potrawy z kaszą”, „Ciasto z owocami” oraz „Malowane na drewnie” – na najpiękniejsze rękodzieło. Zarząd Województwa Lubelskiego na nagrody przeznaczył ponad 100 tys. zł.

Celem konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa” jest promocja dziedzictwa kulturowego regionu w aspekcie kulinarnym, jak również propagowanie lubelskiej sztuki ludowej, a także typowych dla województwa produktów.

Koła Gospodyń Wiejskich są miejscem w którym wciąż pielęgnuje się tradycje i gdzie kolejnym pokoleniom przekazuje się dziedzictwo kulturowe regionu. Tradycyjne wyroby i potrawy zgłaszane do konkursu oceniane będą zarówno pod kątem smaku, jak i estetyki podania, a także związku z kuchnią regionu, czy też zastosowaniem rodzimych owoców w wypiekach i deserach.

Rękodzieła wykonane z drewna powinny być inspirowane sztuką ludową i regionalnymi tradycjami, a drewno zdobione poprzez malowanie, wypalanie wzoru, obrazu.

Panie zmierzą się najpierw w półfinałach, na szczeblach powiatów, w których komisja konkursowa wybierze zwycięskie Koła, w każdej z trzech kategorii. Półfinały dla KGW z powiatów: kraśnickiego, lubartowskiego, lubelskiego, łęczyńskiego, opolskiego, puławskiego, ryckiego, świdnickiego zaplanowano w Lublinie (4-5 czerwca 2022 r., Lubelskie Centrum Konferencyjne). Na szczeblach powiatowych laureatkom konkursu zostaną przyznane nagrody pieniężne o wartości: I miejsce - 500 zł; II miejsce - 400 zł; III miejsce - 300 zł.

Chociaż wartość nagród w półfinałach wynosi ogółem 72 tysiące złotych, to indywidualne wyróżnienia nie powalają wysokością. Władze powiatowe mogłyby więc coś dołożyć. W powiecie łęczyńskim, od dawna mocno zadłużonym, szczególnie po ostatnich wielkich podwyżkach diet dla radnych i pensji starosty, to już pewnie nie mają kasy na wspieranie pasji pań z KGW.

Podczas finału konkursu „Kobieta Gospodarna Wyjątkowa - 2022”, spośród wszystkich laureatów wyłonieni zostaną zwycięzcy etapu wojewódzkiego. Autorki najlepszych potraw z kaszą, ciast z owocami i rękodzieła otrzymają nagrody pieniężne w wysokości: I miejsce - 3000 zł; II miejsce - 2000 zł; III miejsce - 1000 zł, zaplanowano też 7 wyróżnień po 500 zł w każdej z kategorii. Suma nagród w finale wynosi 28 tysięcy 500 złotych. Laureatki i laureaci półfinałów spotkają się podczas finału konkursu, który odbędzie się 18 czerwca w Zamościu.

Zgłoszenia do konkursu można nadsyłać do 31 marca br. Wszystkie informacje, regulamin i karty zgłoszeń znajdują się na stronie internetowej www.lubelskie.ksow.pl.

Łęczna 5 lutego 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Internetowa Gazeta Regionalna

logo pojezierze 2021 ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876