Dzisiaj, w poniedziałek 11 kwietnia, w Świdniku w kościele NMP Matki Kościoła odbyły się uroczystości pogrzebowe prof. Zyty Gilowskiej. Byłą wicepremier i minister finansów żegnały najważniejsze osoby w państwie: prezydent Andrzej Duda, premier Beata Szydło, prezes Jarosław Kaczyński, ministrowie i posłowie z różnych opcji politycznych. Przed rozpoczęciem nabożeństwa Zyta Gilowska została pośmiertnie odznaczona Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski. Odznaczenie z rąk prezydenta Andrzeja Dudy odebrał jej syn Paweł Gilowski.

- Zaskoczyła nas szybkość z jaką śmierć wyrwała ją z naszego grona - powiedział abp Stanisław Budzik, metropolita lubelski, przewodniczący nabożeństwu. – Wszyscy, z którymi o niej rozmawiałem, wspominają ją z sympatią i żegnają z żalem. Została zapamiętana jako osoba, która łączyła solidną wiedzę akademicką z głębokim zaangażowaniem w sprawy publiczne. Umiała przekuwać tę wiedzę w konkretne pomysły – mówił podczas mszy żałobnej abp Stanisław Budzik.

- Jesteśmy tutaj po to, żeby oddać hołd pani profesor, pani premier, ale jesteśmy tutaj też z wielkiej, osobistej sympatii - mówił po nabożeństwie prezydent Andrzej Duda. Podkreślał, że przez obecność m.in. prezydenta i premiera hołd oraz podziękowanie prof. Gilowskiej składa państwo polskie. - Ja jestem tu dziś jako prezydent Rzeczypospolitej, żeby podziękować pani profesor. Podziękować za jej piękne życie, za to, kim i jaka dla nas była, i za to, jak wiernie i pięknie służyła Rzeczypospolitej.

- Była zdecydowana, wymagająca i jednocześnie wyjątkowo wręcz urocza. To rzeczywiście bardzo rzadkie połączenie – wspominał zmarłą prezes PiS. - Była głęboko przekonana, że polska gospodarka jest w stanie rozwijać się szybko, jest w stanie rozwijać się o własne zasoby – podkreślał Jarosław Kaczyński. Stwierdził też, że „była w naszym życiu publicznym osobą, która łączy polityczne ambicje z politycznymi zdolnościami i bardzo wysokimi kwalifikacjami merytorycznymi. To naprawdę nieczęste. Znakomicie się znała na gospodarce, miała wrodzony autorytet, każde jej wystąpienie parlamentarne budziło zainteresowanie, niekiedy grozę wśród naszych przeciwników, ale to była groza pełna szacunku”.

Premier Beata Szydło, która zabrała głos na cmentarzu, stwierdziła natomiast: Nie jest łatwo być kobietą w polityce. Każdy z nas pisze historię swojego życia. Pani profesor, dziękujemy za pani piękną historię.

Prof. Zyta Gilowska urodziła się 7 lipca 1949 roku w Nowym Mieście Lubawskim. Ukończyła Instytut Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Warszawskiego. Gilowska była prof. ekonomii, wykładowcą Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, jedną z założycielek Platformy Obywatelskiej i jej wiceprzewodniczącą, posłanką IV kadencji (2001–2005) i VI kadencji, wicepremier i minister finansów w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego. Zasiadała też w Radzie Polityki Pieniężnej.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876