W całym kraju trwają uroczystości związane z 1050 rocznicą chrztu Mieszka I, symbolicznie traktowane jako chrzest Polski.

Już wczoraj (14 kwietnia) o godz. 13 w Świdniku od mszy w kościele pw. Chrystusa Odkupiciela rozpoczęły się powiatowe uroczystości. Następnie uczestnicy obchodów przeszli w barwnym korowodzie na pl. Konstytucji 3 Maja. Były pokazy jazdy konnej i dzielności bojowej wojów, konkursy i degustacje potraw. Świdniczanie mogli obejrzeć także inscenizacje – zaślubin Mieszka z Dobrawą i chrztu Mieszka. Para odgrywająca historyczne role wjechała na plac konno. Wcześniej w Gimnazjum nr 1 uczniowie przygotowali specjalne lekcje poświęcone wydarzeniom z 966 r. Następnie, dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 7, przemaszerowały, w patriotycznym korowodzie, do Centrum Kultury, na koncert Jana Kondraka i Piotra Selima. Dzisiaj o godzinie 10.30, w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 1 odbył się pogram artystyczny „Żeby źródło odnaleźć, trzeba iść ciągle w górę…”, przygotowany przez uczniów SP 4, Gimnazjum nr 2 i II LO oraz Chór „Canto”.

Główne miejskie uroczystości zaplanowano na niedzielę. Rozpocznie je o godz. 13.00, msza chrzcielna w kościele pw. NMP Matki Kościoła. Następnie obchody przeniosą się na teren Miejskiego Centrum Usług Socjalnych, gdzie odbędą się inscenizacje chrztu Mieszka I. O godzinie 15.00 będzie można wysłuchać koncertu, w którym wystąpią świdnickie chóry: Arion, parafii pw. św. Kingi, Świdnik Gospel Choir, Tercja, a także Chór Gminy Kurów, Chór Mater Ecclesiae oraz Piotr Selim. Podczas koncertu nastąpi wręczenie nagród laureatom konkursu plastycznego „1050. rocznica Chrztu Polski”. Uroczystości uświetni pokaz historyczny w wykonaniu Drużyny Wojów Piastowskich JANTAR.

W Lublinie główne uroczystości również odbędą się w niedzielę, od mszy o godz. 18 w kościele pw. Świętej Rodziny. Mszy przewodniczyć będzie bp Artur Miziński, sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. Później zaplanowano premierowe wykonanie Oratorium Roberta Grudnia na Jubileusz Chrztu Polski „Bóg Ciebie ochrzcił! Bóg dał Ci siłę!”. Na zakończanie przewidziano artystyczny pokaz laserów – „Chrześcijańskie dzieje Polski”.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876