Rząd PiS zapowiedział repolonizację wielu gałęzi polskiej gospodarki, w tym przemysłu zbrojeniowego. Jak donosi Gazeta Prawna, w ramach tego zamysłu, resort obrony zastanawia się nad przejęciem części udziałów w PZL-Świdnik. Według gazety przedstawiciele ministerstwa mieli już nawet rozmawiać w tej sprawie z przedstawicielami fabryki i jej właściciela, włoską grupą Leonardo. Przejęcie miałoby się odbyć za pomocą wymiany akcji – Skarb Państwa miałby przejąć część akcji PZL, a zakład zostałby wtedy włączony do Polskiej Grupy Zbrojeniowej. W zamian Włosi mieliby objąć część udziałów w polskim przemyśle obronnym.

Rewelacji tych nie potwierdzają przedstawiciele PZL. - Nie ma planów „nacjonalizacji” firmy – powiedział Krzysztof Krystowski wiceprezes Leonardo Helicopters, właściciela PZL-Świdnik. Nie komentujemy doniesień na temat tzw. „nacjonalizacji” PZL-Świdnik. Natomiast samo słowo nacjonalizacja wprowadza w błąd. Takich planów z pewnością nie ma.

Odkryciom gazety zaprzeczyli też w MON i Polskiej Grupie Zbrojeniowej. – Spotkanie sekretarza stanu w resorcie obrony narodowej dotyczące przejęcia udziałów PZL-Świdnik od Leonardo nie miało miejsca – zaprzeczył Bartłomiej Misiewicz, rzecznik MON i dyrektor gabinetu politycznego ministra A. Macierewicza. – Nie mam w tej kwestii nic do powiedzenia – stwierdził Maciej Lew-Mirski, wiceprezes PGZ.

Pomimo tego Gazeta Prawna stwierdziła, że w dwóch niezależnych źródłach udało się jej ustalić, że takie rozmowy były jednak prowadzone. Gazeta dowodzi, że cała transakcja miałaby sens gdyby MON złożyło w Świdniku duże zamówienie związane z produkcją bądź modernizacją śmigłowców. W grę wchodziłoby ewentualne zamówienie śmigłowców wielozadaniowych AW149 lub np. modernizacja służących już w Wojsku Polskim śmigłowców Sokół, które miałyby się zmienić w znacznie bardziej nowoczesne i lepiej uzbrojone Głuszce.

Jednak podczas czerwcowej wizyty ministra Macierewicza w Świdniku szef resortu obrony nie chciał wypowiadać się na temat przetargu na dostawę śmigłowców wielozadaniowych dla polskiej armii.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876