Rozmowa z Leszkiem Włodarskim, burmistrzem Łęcznej

Nie będzie referendum w sprawie odwołania burmistrza bo zabrakło poparcia wśród mieszkańców. To sukces urzędującego burmistrza czy klęska organizatorów referendum?

Zdecydowanie to totalna porażka organizatorów wraz z radnym PIS-u M. Fijałkowskim, który włączył się w akcję. Wiele osób nadal nie może pogodzić się z przegraną w wyborach samorządowych i próbuje różnymi sposobami, bardziej lub mniej uczciwymi mnie zdyskredytować. Łęcznianie jasno pokazali, że nie chcą politycznych awantur organizowanych przez niezadowolonych z wyników wyborów pieniaczy. Na marginesie mieszkańców również bardzo zdziwiła współpraca łęczyńskich radnych PIS-u z działaczem lewicowym.

Samorządy w całej Polsce podnoszą ceny wody, a Łęczna zapowiada obniżkę. Jak to możliwe?

Od początku swojej kadencji zapowiadałem, że zrobię wszystko żeby minimalizować obciążenia mieszkańców opłatami komunalnymi. Z ogromną satysfakcją mogę potwierdzić, że to się udaje. Jesteśmy pozytywnym wyjątkiem na tle innych samorządów w Polsce, który w nowej taryfie nie podnosi opłaty za wodę i ścieki a nawet proponuje obniżkę. Szeroko komentowały to media ogólnopolskie. To efekt właściwie zarządzanej spółki przez pana Radosława Tkaczyka. Elektronizacja rozliczeń, zdalne odczytywanie wodomierzy, minimalizowanie kosztów osobowych i odnawialne źródła energii to wszystko przynosi pozytywne efekty, odczuwalne przez mieszkańców.

A co z ceną śmieci?

Opłata śmieciowa od 2019 roku pozostaje w Łęcznej na tym samym niskim poziomie (17 zł). Patrząc się na wzrost cen w sąsiednich samorządach (Świdnik- 30 zł, Lublin – 28 zł) nie mówiąc już
o opłatach ogólnopolskich, gdzie cena już dawno przekroczyła 30 zł, nasi mieszkańcy powinni być zadowoleni. Dodatkowo proponujemy obniżenie należności o 30% dla osób z Kartą Dużej Rodziny.

Teraz wróćmy do polityki i cofnijmy się na moment do zimy. Sypało najmocniej od wielu lat, a pieniądze na odśnieżanie szybko się skończyły. Dlaczego? Kto zawinił? Czy to nie wtedy właśnie zaczęła się erozja koalicji w Radzie Miejskiej?

Z perspektywy czasu uważam, że był to błąd części radnych, którzy zlekceważyli moje ostrzeżenia i tuż przed atakiem zimy drastycznie obcięli środki na odśnieżanie. Następnie ci sami radni próbowali przerzucić na mnie winę za problemy z odśnieżaniem.

Na tej samej sesji radni zabrali również środki na oświetlenie, co spowodowało że na koniec maja wykorzystaliśmy już 90% pieniędzy przeznaczonych na to zadanie.

Czy to zerwanie sojuszy jest ostateczne, czy nie ma szans na powrót do poprzedniej koalicji dla dobra mieszkańców?

To koalicjanci PIS-u okazali się osobami niesłownymi i z nieszczerymi intencjami. Swoimi działaniami doprowadzili do utraty swojego zastępcy burmistrza. Mam nadzieję, że moi przeciwnicy zrozumieją, że działanie według zasady „im gorzej tym lepiej” nie jest działaniem przeciwko mojej osobie, ale przeciwko mieszkańcom Łęcznej. Analizując wydarzenia z ostatnich miesięcy mam podstawy sądzić, że klubowi PIS nie zależało na trwałej współpracy. Mieszkańcy oczekują, aby działacze PIS-u skupili się na pozyskiwaniu środków dla Łęcznej a nie walce o stanowiska.

Dla dobra Łęcznej jestem otwarty na współpracę z każdym środowiskiem, ale w sposób uczciwy i oparty na poszanowaniu każdej ze stron.

Sytuacja samorządów w Polsce staje się coraz trudniejsza. Ubywa dochodów. Ile budżet Łęcznej stracił na obniżce PIT do 17 procent, a także zwolnieniu z podatku osób do 26 lat. Ile straci teraz miasto po Polskim Ładzie. Czy te zmiany nie zahamują niestety rozwoju Polski lokalnej?

W 2020 roku dochody podatkowe miasta zmniejszyły się o ponad 1,5 mln zł. Trudno dokładnie oszacować konsekwencje kolejnych zmian. Z pewnością będą kilkumilionowe. Z jednej strony cieszymy się z proponowanych rozwiązań systemowych a z drugiej martwimy, czy straty samorządowe zostaną wyrównane w uczciwy sposób przez stronę rządową.

Dlaczego wniosek przebudowy drogi w centrum Łęcznej najpierw znalazł się na liście rządowego dofinansowania, a później z tej listy znikł? To rewanż byłego koalicjanta?

Nam również trudno w to uwierzyć. Po ocenie zespołu ekspertów powołanego przez Wojewodę Lubelskiego nasz wniosek został umieszczony na pierwszym miejscu w województwie na liście inwestycji jednorocznych do dofinansowania. Następnie lista ocenionych wniosków został skierowany do Prezesa Rady Ministrów i projekt Łęcznej spadł o ponad 200 pozycji w dół na listę rezerwową. Uważam, że mieszkańcy Łęcznej nie zasługują na takie potraktowanie. Co ciekawe żadna z dróg złożonych przez powiat łęczyński nie była na liście podstawowej na dofinansowanie. Zespół Wojewody Lubelskiego bardzo nisko ocenił wnioski starostwa i umieścił je na liście rezerwowej. Z kolei w Warszawie przesunięto wnioski powiatu na listę podstawową. W sprawie naszego projektu zwróciliśmy się do premiera Mateusza Morawickiego oraz prezesa Jarosława Kaczyńskiego z prośbą o merytoryczne wyjaśnienie zaistniałej sytuacji. Czekamy na odpowiedź.

Gmina Łęczna wsparła Górnika Łęczna 100 tys. złotych, zwalnia także stadion z podatku od nieruchomości. Czy obserwując obecną grę zespołu uważa pan, że było warto?

Rozwój sportu i popularyzacja kultury fizycznej jest zadaniem własnym jednostek samorządu terytorialnego. Dlatego przy podejmowaniu uchwał rada miejska nie miała wątpliwości co do zasadności przyznania środków i zastosowania zwolnień podatkowych. Zgodnie z informacją uzyskaną od prezesów Górnika fundusze zostały przekazane na zadania statutowe, czyli rozwój fizyczny dzieci i młodzieży gminy Łęczna. Udzielona przez miasto pomoc to inwestycja w zdrowie najmłodszych. Uważam, że spełniliśmy również oczekiwania bardzo dużej grupy społecznej, która od lat domagała się współfinansowania klubu przez miasto.

Życie bardzo powoli wraca do jakiej takiej normalności. Polacy, ba wszyscy Europejczycy szukają relaksu, rozrywki. Tymczasem moim zdaniem, z wszystkich obietnic wyborczych jednej właściwie wcale Pan nie zrealizował. Chodzi mi o ofertę kulturalną, o dostarczenie mieszkańcom szerokiej i atrakcyjnej możliwości spędzania wolnego czasu. Przed pandemią jej nie było, czy przynajmniej teraz są już jakieś plany wykraczające poza kolejną wystawę malarstwa czy fotografii w czym specjalizuje się nasze „Centrum Kultury”?

Pandemia pokrzyżowała plany wielu samorządom w zakresie oferty kulturalno – rozrywkowej. Jest nadzieja, że powoli wrócimy w tym zakresie do normalności. Na szczęście nie zmarnowaliśmy tego czasu. Udało się nam zakupić kompletny zestaw do realizacji kina plenerowego wraz z trybunami. W tym roku zakończymy przygotowanie 5 ha terenu, którego brakowało w Łęcznej pod organizację wielkich koncertów. Już teraz zapraszam na koncert Kapel Ulicznych i Podwórkowych, który przeniesie się do Parku Podzamcze. Cały czas ubolewam, że kilku radnych nie poparło mojego wniosku na utworzenie kina w Łęcznej, tak bardzo wyczekiwanego przez naszych mieszkańców. Gdyby nie ich decyzja kino już teraz zagościłoby w naszym mieście.

Rozmawiał R. Nowosadzki

Łęczna 3 czerwca 2021

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876