Ponad 30 tysięcy złotych straciła 64-latka, która chciała zarobić na akcjach giełdowych, a padła ofiarą oszustów. Kobieta zainstalowała na swoim komputerze aplikację, która umożliwiła zdalna obsługę jej komputera,a ponadto przekazała rzekomemu konsultantowi między innymi skan dokumentu tożsamości oraz karty płatniczej.

- Wczoraj do policjantów z łęczyńskiej komendy zgłosiła się 64-letnia mieszkanka gminy Puchaczów, która powiedziała, że padła ofiarą oszustów – informuje starszy aspirant Magdalena Krasna. Z relacji zgłaszającej wynikało, że kilka miesięcy temu telefonicznie skontaktował się z nią mężczyzna podający się za konsultanta firmy zajmującej się inwestycjami na giełdzie. Zapewniał, że jeżeli wpłaci na założone na jednym z portali konto 250 dolarów amerykańskich to pieniądze bardzo szybko zostaną pomnożone. Dodatkowo zapewniał, że kobieta zdobędzie wiedzę jak obracać akcjami na giełdzie. Skuszona ofertą szybkiego zysku zgodziła się na współpracę i postępowała zgodnie z podanymi wskazówkami. Wpłaciła na wskazane konto 250 dolarów, zainstalowała na swoim komputerze między innymi aplikację AnyDesk, która umożliwia zdalną obsługę tego urządzenia. Dodatkowo przekazała skany dokumentu tożsamości, karty płatniczej z kodem CVV oraz potwierdzenie przelewu.

To nie mogło dobrze się skończyć. W kolejnych dniach namawiano kobietę na zwiększenie wielkości „inwestycji”. Na prośbę rzekomego konsultanta 64 – latka wpłaciła ponad 1700 dolarów. Po pewnym czasie nabrała podejrzeń i chciała zakończyć współpracę oraz wypłacić zarobione pieniądze z założonego konta. Jednak warunkiem wypłaty tych pieniędzy była opłata prowizyjna na kwotę ponad 7 tysięcy złotych. Kiedy dokonała tą opłatę kontakt z przedstawicielami firmy urwał się. Jednak to nie był koniec kłopotów zgłaszającej. Jak się okazało z jej konta bankowego oraz karty kredytowej oszuści przelali dodatkowo blisko 15 tysięcy złotych. Łącznie kobieta straciła ponad 30 tysięcy złotych.

Nie ulegajmy złudnym wizjom dużego i szybkiego zysku. Jeżeli ktoś nam proponuje instalowanie aplikacji AnyDesk możemy być pewni, że to oszustwo! Pamiętajmy jest to aplikacja umożliwiająca zdalny dostęp do naszego komputera na którym jest zainstalowana.

Łęczna 7 kwietnia 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876