Wybrany w przetargu wykonawca nowego mostu w Łęcznej odstąpił w kwietniu od podpisania umowy. Powód jest oczywisty – bardzo wysoka inflacja, materiały budowlane drożejące jeszcze szybciej niż oficjalny wskaźnik inflacji. To powoduje, że wielu wykonawców dróg i obiektów drogowych odstępuje od podpisywania niekorzystnych dla nich umów. Na przykład na początku kwietnia Firma Onde z Torunia zrezygnowała z przebudowy o długości 16,7 km drogi wojewódzkiej nr 152 od Świdwina do Połczyna-Zdroju w woj. zachodniopomorskim. Umowa opiewała na 54,9 mln zł.

W łęczyńskiej sytuacji GDDKiA ponownie przystąpi do badania i oceny ofert złożonych w przetargu na budowę nowego mostu w Łęcznej w ciągu drogi krajowej nr 82. W przetargu ogłoszonym we wrześniu ubiegłego roku wpłynęło 11 ofert. Oceniane one były przy zastosowaniu następujących kryteriów: cena (60 proc.), doświadczenie kierownika budowy (20 proc.), długość gwarancji jakości (20 proc.). Najkorzystniejszą ofertę za kwotę ok. 36,6 mln zł złożyła firma Budimex. Wartość oferty stanowiła ok. 84,7 proc. budżetu GDDKiA przeznaczonego na tę inwestycję.

Wykonawca odstąpił jednak od podpisania umowy. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przystąpiła do ponownego badania i oceny ofert, w ramach tego samego przetargu. W kwocie, którą przeznaczyła na realizację inwestycji (43,2 mln zł), zmieściło się w sumie siedem ofert.

Trudno powiedzieć czy ci wykonawcy też zechcą podpisać umowy. Zdaniem ekspertów wzrost cen materiałów budowlanych, brak wielu potrzebnych surowców, a także powroty ukraińskich budowlańców do zaatakowanej przez Rosję ojczyzny sprawią, że wielu wykonawców będzie wolało zerwać umowy, niż dokończyć prace "po kosztach" a w skrajnych wypadkach poniżej rzeczywistych kosztów. Złożenie oferty w sytuacji nieprzewidywalnych cen podstawowych surowców i materiałów jest po prostu ryzykowne. Jeśli do tego dołożymy brak waloryzacji kontraktów do 12 miesięcy i brak dostępności określonych materiałów, to w najbliższym czasie budowa dróg w kraju staje pod znakiem zapytania. Póki co rząd nie reaguje na groźną sytuację.

Łęczna 11 kwietnia 2022

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876