
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w powiecie łęczyńskim. W…
Czytaj całośćPolicjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w powiecie łęczyńskim. W…
Czytaj całośćMinisterstwo Zdrowia poinformowało w piątek o ponad 11 539 nowych przypadkach zachorowania w kraju na Covid-19. Zmarło 259 osób. W…
Czytaj całośćOstatniej doby przybyło 12 142 nowe przypadki. Przez COVID-19 i choroby współistniejące zmarło 286 osób. Najwięcej, 1984 zakażeń
Czytaj całośćŁęczyńscy kryminalni ustalili i zatrzymali sprawców kradzieży rozbójniczej. 32–latek oraz jego o 2 lata starszy kompan z…
Czytaj całośćDrogi są śliskie, więc droga hamowania się wydłuża. Dziś rano na obwodnicy Piask nieomal w tym samym czasie i w tym samym miejscu doszło do…
Czytaj całośćO dużym szczęściu mogą mówić jadący fordem i mazdą. Oba auta poruszające się w przeciwnych kierunkach zderzyły się po tym jak jedno…
Czytaj całośćSzafa, którą wykonano z zimnego metalu, niewątpliwie emanuje ciepłem i dobrocią. Chodzi o jej zawartość – to płaszcze, kurtki,
Czytaj całośćNa placu budowy doszło do wywrócenia się dźwigu. Maszyna przewróciła się podczas podnoszenia płyty żelbetowej i runęła na…
Czytaj całośćPolicjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności nocnego pożaru. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby (matka i jej syn) w…
Czytaj całośćPraktycznie codziennie po zmierzchu w rejonie ul. Henryka Halickiego, ul. gen. Bolesława Ducha, ul. Północnej czy ul. Ireny Kosmowskiej w…
Czytaj całośćŁącznie 10 kradzieży katalizatorów o wartości blisko 20 tysięcy złotych udowodniono dwóm mężczyznom w wieku 26 i 31 lat. Celem…
Czytaj całośćDzisiaj o godzinie 17.30 mają się odbyć protesty w Lublinie, Białej Podlaskiej i Puławach. W stolicy województwa protest ma mieć miejsce…
Czytaj całośćJedna osoba nie żyje a trzy zostały ranne - to bilans wczorajszego wypadku. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 18-letni…
Czytaj całośćZa posiadanie narkotyków odpowie 30-latek u którego policjanci znaleźli amfetaminę i marihuanę. Ilość zabezpieczonych…
Czytaj całośćPrawdopodobnie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną dzisiejszego wypadku na obwodnicy. W zderzeniu skody z subaru śmierć
Czytaj całośćDo niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia doszło 27 stycznia. 20-letni mężczyzna kierując nissanem stracił panowanie nad samochodem, zjechał
Czytaj całośćPłomienie wydobywające się z poddasza domu zauważyła wieczorem sąsiadka, która powiadomiła służby i rodzinę nieświadomą
Czytaj całość22 lutego na emeryturę przeszedł Komendant Powiatowy Policji we Włodawie – młodszy inspektor Tomasz Patra. Odchodzącego do cywila…
Czytaj całość3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając ład do zanarchizowanych rządów. Dwadzieścia lat temu, 2 kwietnia 1997 roku Zgromadzenie Narodowe uchwaliło Konstytucję RP. Została ona zatwierdzona w ogólnonarodowym referendum 25 maja 1997 (poparło ją wówczas 52,71 proc. głosujących przy 42,86 proc. frekwencji) po czy podpisał ją Prezydent Rzeczpospolitej Polskiej. Po siedmiu latach debat nad jej kształtem wprowadzono w Polsce podstawę prawną regulującą zasady funkcjonowania demokratycznego państwa prawa, odrzucającą w zasadzie niechlubną spuściznę PRL.
Powszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Europie i drugą na świecie (po konstytucji amerykańskiej z 1787 r.) nowoczesną, spisaną konstytucją. Wprowadzała trójpodział władz, likwidowała na wiele sposobów samowolę szlachty (np. znoszono liberum veto i liberum rumpo). Silną pozycję przyznawała obieralnym sądom. Władza sadownicza nie może być wykonywana ani przez władzę prawodawczą, ani przez króla, lecz przez magistratury na ten koniec ustanowione i wybierane. Powinna zaś być tak do miejsc przywiązana, żeby każdy człowiek bliską dla siebie znalazł sprawiedliwość... Rocznicę Konstytucji 3 maja obchodzimy dzisiaj bardzo uroczyście, jest świętem państwowym. 20. rocznica uchwalenia aktualnej Konstytucji, przynajmniej w rządowym przekazie, przeszła bez echa. Pewnie ma ona różne mankamenty, ale póki co jest najważniejszym prawem RP, do tego najdłużej obowiązującym w wolnych strukturach państwa polskiego na przestrzeni dziejów (okresu PRL z oczywistych względów nie uwzględniam). Zauważyli to obywatele i w wielu miejscowościach czytali naszą Konstytucję.
Tymczasem obie konstytucje, pomijając oczywiście różnice wynikające z czasu ich uchwalania, pomimo dzielących ją dwóch wieków, zawierają bardzo wiele łączących ją idei. Porównajmy fragmenty ich preambuł.
Konstytucja 3 maja: ...uznając, iż los nas wszystkich od ugruntowania i wydoskonalenia konstytucji narodowej jedynie zawisł, (…) ceniąc drożej nad życie, nad szczęśliwość osobistą egzystencyją polityczną, niepodległość zewnętrzną i wolność wewnętrzną narodu, którego los w ręce nasze jest powierzony, chcąc oraz na błogosławieństwo, na wdzięczność współczesnych i przyszłych pokoleń zasłużyć, mimo przeszkód, które w nas namiętności sprawować mogą, dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia ojczyzny naszej i jej granic, z największą stałością ducha niniejszą konstytucję uchwalamy. (…) Do której to konstytucji dalsze ustawy sejmu teraźniejszego we wszystkiem stosować się mają.
Konstytucja z 1997 roku: W trosce o byt i przyszłość naszej Ojczyzny, odzyskawszy w 1989 roku możliwość suwerennego i demokratycznego stanowienia o Jej losie, my, Naród Polski – wszyscy obywatele Rzeczypospolitej, (…) pomni gorzkich doświadczeń z czasów, gdy podstawowe wolności i prawa człowieka były w naszej Ojczyźnie łamane, pragnąc na zawsze zagwarantować prawa obywatelskie, a działaniu instytucji publicznych zapewnić rzetelność i sprawność, w poczuciu odpowiedzialności przed Bogiem lub przed własnym sumieniem, ustanawiamy Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej jako prawa podstawowe dla państwa oparte na poszanowaniu wolności i sprawiedliwości, współdziałaniu władz, dialogu społecznym oraz na zasadzie pomocniczości umacniającej uprawnienia obywateli i ich wspólnot...
Język troszeczkę inny ale główna myśl ta sama – bezpieczeństwo państwa, wolność jego obywateli. Czy mam rację, oceńcie to Czytelnicy sami.
MALKONTENT
Jak to się stało, że polskie lotnictwo wojskowe nie było w stanie prowadzić równorzędnej walki z niemieckimi messerschmittami,
Czytaj całośćW tym roku obchodzić będziemy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie będą to dopiero 32. uroczystości…
Czytaj całośćPorwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez konfederatów barskich było tak samo poważne i groteskowe zarazem, jak…
Czytaj całość15 sierpnia 1317 r. król Władysław Łokietek wydał akt lokacyjny, który potwierdzał miejskość Lublina opartą na prawie…
Czytaj całośćW przeciągu tygodnia już prawie 100 tys. osób podpisało petycję wzywającą Melanię Trump do przeprowadzki do Białego Domu lub…
Czytaj całośćW niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w całym kraju oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym…
Czytaj całośćŚwiętując 11 listopada upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach zniewolenia przez zaborców znów…
Czytaj całośćKiedy na ekrany polskich kin wchodziła superprodukcja „Bitwa pod Wiedniem”, w Zawieprzycach gościł sam król Jan III Sobieski, a…
Czytaj całośćKrólowa jest tylko jedna:) Domowa szarlotka pachnąca cynamonem, króluje u nas co najmniej raz w tygodniu.
Przepis (lekko zmodyfikowany)
Idealne, chrupiące i ZDROWE PULPECIKI z piekarnika, to prosty przepis na szybki i smaczny obiad, który moje dzieciaki zajadają z…
Czytaj całośćZ ogromną radością pokazuję przepis na jedno z moich najbardziej ulubionych - polskich dań. Radość jest tym większa, że całymi latami…
Czytaj całośćMega szybkie danie do przyrządzenia w 15 minut, którego przygotowanie nie wymaga żadnych umiejętnści kulinarnych. Idealne danie dla dzieci,
Czytaj całośćOd dawna włoska moda i styl są uznawane za wiodące na świecie. Do najbardziej poszukiwanych dodatków należą oczywiście włoskie…
Czytaj całośćTorebki kopertówki - zawładnęły światem mody i sercem każdej kobiety. Nie wyobrażamy sobie bez nich balu, przyjęcia,
Czytaj całość3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając…
Czytaj całośćW jednym z łęczyńskich kościołów księdzu odprawiającemu mszę świętą pomyliła się chyba ambona z mównicą polityczną. W trakcie…
Czytaj całośćW Polsce podczas hitlerowskiej okupacji pomoc Żydowi oznaczała śmierć. Pomimo tego wielu Polaków pomagało Żydom, narażając siebie i…
Czytaj całośćOd paru dni rosyjscy żołnierze, bez państwowych oznaczeń – za to uzbrojeni po zęby a więc działający jak bezpaństwowi…
Czytaj całośćTo, co najlepsze nie może pozostawać w ukryciu. Czas podzielić się setkami kilometrów, które przejechaliśmy podczas naszej…
Czytaj całośćW dniach 12-18 lutego grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej wraz z opiekunami uczestniczyli w krótkoterminowej wymianie grupy…
Czytaj całośćNa rejs po fiordach Norwegii wypłynęliśmy z Kopenhagi. Później mieliśmy odwiedzić szwedzki Göteborg oraz norweskie Oslo,
Czytaj całośćPrzedstawiamy kolejną relację z podróży BUSiMY czyli studentów z Łęcznej i Lublina którzy starym wyremontowanym Fordem…
Czytaj całośćW sytuacji gdy polski rząd odmawia przyjmowania imigrantów, a w krajach Unii Europejskiej coraz częściej słyszy się o przypadkach…
Czytaj całość
.