
Policjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w powiecie łęczyńskim. W…
Czytaj całośćPolicjanci wyjaśniają okoliczności tragicznego w skutkach wypadku drogowego, do którego doszło wczoraj w powiecie łęczyńskim. W…
Czytaj całośćMinisterstwo Zdrowia poinformowało w piątek o ponad 11 539 nowych przypadkach zachorowania w kraju na Covid-19. Zmarło 259 osób. W…
Czytaj całośćOstatniej doby przybyło 12 142 nowe przypadki. Przez COVID-19 i choroby współistniejące zmarło 286 osób. Najwięcej, 1984 zakażeń
Czytaj całośćŁęczyńscy kryminalni ustalili i zatrzymali sprawców kradzieży rozbójniczej. 32–latek oraz jego o 2 lata starszy kompan z…
Czytaj całośćDrogi są śliskie, więc droga hamowania się wydłuża. Dziś rano na obwodnicy Piask nieomal w tym samym czasie i w tym samym miejscu doszło do…
Czytaj całośćO dużym szczęściu mogą mówić jadący fordem i mazdą. Oba auta poruszające się w przeciwnych kierunkach zderzyły się po tym jak jedno…
Czytaj całośćSzafa, którą wykonano z zimnego metalu, niewątpliwie emanuje ciepłem i dobrocią. Chodzi o jej zawartość – to płaszcze, kurtki,
Czytaj całośćNa placu budowy doszło do wywrócenia się dźwigu. Maszyna przewróciła się podczas podnoszenia płyty żelbetowej i runęła na…
Czytaj całośćPolicjanci pod nadzorem prokuratury wyjaśniają okoliczności nocnego pożaru. W wyniku zdarzenia śmierć poniosły dwie osoby (matka i jej syn) w…
Czytaj całośćPraktycznie codziennie po zmierzchu w rejonie ul. Henryka Halickiego, ul. gen. Bolesława Ducha, ul. Północnej czy ul. Ireny Kosmowskiej w…
Czytaj całośćŁącznie 10 kradzieży katalizatorów o wartości blisko 20 tysięcy złotych udowodniono dwóm mężczyznom w wieku 26 i 31 lat. Celem…
Czytaj całośćDzisiaj o godzinie 17.30 mają się odbyć protesty w Lublinie, Białej Podlaskiej i Puławach. W stolicy województwa protest ma mieć miejsce…
Czytaj całośćJedna osoba nie żyje a trzy zostały ranne - to bilans wczorajszego wypadku. Ze wstępnych ustaleń policjantów wynika, że 18-letni…
Czytaj całośćZa posiadanie narkotyków odpowie 30-latek u którego policjanci znaleźli amfetaminę i marihuanę. Ilość zabezpieczonych…
Czytaj całośćPrawdopodobnie nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu było przyczyną dzisiejszego wypadku na obwodnicy. W zderzeniu skody z subaru śmierć
Czytaj całośćDo niebezpiecznie wyglądającego zdarzenia doszło 27 stycznia. 20-letni mężczyzna kierując nissanem stracił panowanie nad samochodem, zjechał
Czytaj całośćPłomienie wydobywające się z poddasza domu zauważyła wieczorem sąsiadka, która powiadomiła służby i rodzinę nieświadomą
Czytaj całość22 lutego na emeryturę przeszedł Komendant Powiatowy Policji we Włodawie – młodszy inspektor Tomasz Patra. Odchodzącego do cywila…
Czytaj całośćTo, co najlepsze nie może pozostawać w ukryciu. Czas podzielić się setkami kilometrów, które przejechaliśmy podczas naszej pierwszej wyprawy rowerowej. Taki wyjazd zawsze budzi wiele emocji, tym bardziej, kiedy nie ma się bladego pojęcia na temat tego, co się robi. Ale było super! Zakochaliśmy się w Podlasiu. W drzemiących miasteczkach i wioskach. W rozległych łąkach i pastwiskach. W lasach. Jeziorach, rzekach. W ptactwie i krowach. Jakbyśmy cofnęli się do czasów dzieciństwa... Trochę też poznaliśmy Mazury i Suwalszczyznę. Już teraz mogę powiedzieć, wrócimy tam! Z namiotem, fajerką i kubkami na poranną kawę. Z inną uważnością. I spakujemy aparat, zamiast sukienek...
Szczególnie na podjazdach szukaliśmy winnego, komu pierwszemu strzeliła do głowy ta wyprawa! Plan "A" zakładał pociągiem do Giżycka, stamtąd powrót rowerami aż do samego Lublina. Wypalił plan "B". Jedziemy do Białegostoku, zostawiamy samochód i bez zastanawiania wyruszamy. Nie wiedzieliśmy, że Białystok jest tak garbaty, a do tego my i nasze rowery pierwszy raz tak objuczone, że po 15 kilometrach oboje mieliśmy zwyczajnie dość!
Ze względu na atrakcje i raczej pewną bazę noclegową - jeszcze na etapie planowania - zdecydowaliśmy, że w miarę możliwości będziemy poruszać się Szlakiem Green Velo. Warto wspomnieć, że poszliśmy na żywioł. Nie mieliśmy planu podróży, porobionych żadnych rezerwacji, nie wzieliśmy nawet namiotu! A namiot mieć powinniśmy! Dość szybko przyszło i towarzyszyło nam wrażenie, że rowerzyści na jedną noc, w gorącym sezonie są przyjmowani jakby mniej chętnie, łatwo to zrozumieć. Albo faktycznie mieli wszystko zajęte.
Dzień 1. Niedziela. Białystok - Tykocin - Chojnowo (Trzcianne)
Pierwszy na naszej trasie był Tykocin. Swego czasu uznawany za drugi po krakowskim Kazimierzu najbardziej żydowski ośrodek w kraju. Niewielkie klimatyczne miasteczko z oryginalną zabudową, pełne uroku i smacznego jedzenia. Mijaliśmy co najmniej kilka pysznie pachnących restauracji, do których chętnie byśmy zajrzeli. Skorzystaliśmy jednak z okazji posmaskowania oryginalnej kuchni żydowskiej w Restauracji Tejsza. Cymes! Z zabytków, których mimo najszczerszych chęci nie mieliśmy czasu zwiedzić: Zamek, Kirkut, Synagoga, podobno jedna z piękniejszych.
Mając przejechanych ponad 70 kilometrów zatrzymaliśmy się w Domu pod dobrą ręką. Nie mieliśmy ze sobą picia, o piwie nie wspomnę, wszak niedziela bezhandlowa na Podlasiu handlowa bywa tylko do 15, a i o sklepy tutaj trudno. Całe szczęście gospodarze otwarci - czym chata bogata i do tego pełna opowieści... Osobliwy stuletni domek, w którym nocowaliśmy zdobył wyróżnienie w konkursie na najlepiej zachowany zabytek budownctwa drewnianego w województwie podlaskim. Czas się zatrzymał.
Dzień 2. Poniedziałek. Chojnowo - Osowiec - Augustów
Leniwe poranne przeciąganie i znowu na rowerach... Stojąc! O matko! Prosto na carską Twierdzę Osowiec przy trasie Białystok - Ełk, znajdującą się na terenie jednostki wojskowej. Bez przewodnika wejść się tu nie da. Co ciekawe twierdza ta nigdy nie została zdobyta. Tym bardziej poczuliśmy dreszcz. Udało nam się zwiedzić muzeum twierdzy, udostępnioną część naziemną oraz rozległe korytarze podziemne Fortu I.
Następnie Doliną Biebrzy udaliśmy się w kierunku Augustowa. Po przejechaniu 78 kilometrów marzyliśmy o prysznicu i wygodnym spaniu. Wykonaliśmy parę telefonów. I jakoś tak, nie wiedzieć jak, na nocleg (ze swojskim śniadankiem) zatrzymaliśmy się u 80 letniej Pani, która co prawda nie wynajmuje pokoi, ale czasami przyjmuje pod swój dach strudzonych rowerzystów. W przyjemnie tętniącym życiem Augustowie wyskoczyliśmy też na szybką randkę.
Dzień 3. Wtorek. Augustów - J. Wigry - Suwałki - J. Hańcza
Trasa w znacznej części prowadziła wzdłuż Jeziora Wigry. Gapiliśmy się na malowniczość drzew odbijających sie w krystalicznie czystej wodzie. Patrzyliśmy pod koła na wystające dość wredne korzenie i inne urozmaicenia terenu. Tym sposobem, nie wiadomo kiedy dojechaliśmy do Suwałk. A w Suwałkach wygwizdów, pagóry i nieuprzejmi kierowcy. Wiemy, wiemy, to byli przyjezdni. :) Kierowała nami silna pokusa, żeby zajechać do Magdy i Maćka. Jednak po tysiącu telefonach za noclegiem, to Hańcza stała się celem i drogą przez mękę naszego wtorkowego pedałowania. Przejechaliśmy tego dnia 87 kilometrów, ale miałam wrażenie, że cały czas było pod górę... Podjazdy nas wykończyły. Dotarliśmy grubo po 20. Kiedy myślicie - najgłębsze jezioro w Polsce, to jaki kierunek przychodzi wam jako pierwszy? Dokładnie tak, na północy - nie południu, o my głąby! Zachwycające tereny i ogromne skupisko głazów z epoki lodowcowej (o średnicy do 8 metrów). I nie mówcie, że oczywiste i znane, bo ja nie wiedziałam, biorąc poprawkę, że mogłam ze szkoły zapomnieć...
Pozostałą część artykułu przeczytasz tutaj:
http://www.evaslowlife.pl/index.php/slowblog/filozofia-moich-podrozy/154-kochanie-zabierz-z-miasta-mnie-czyli-podrozujemy-rowerem
Artykuł zaczerpnięty z bloga:
Ewa Pastuszak
W dniach 12-18 lutego grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej wraz z opiekunami uczestniczyli w krótkoterminowej wymianie grupy uczniów na Sycylii we Włoszech w ramach międzynarodowego projektu partnerskiego „Młodzi Przedsiębiorczy Europejczycy” wspierającego wymianę dobrych praktyk między szkołami. Projekt realizowany jest w ramach programu Unii Europejskiej Erasmus.
Uczestnicy projektu ze szkół partnerskich z Polski, Chorwacji, Grecji i Słowenii zostali bardzo serdecznie powitani przez nauczycieli, rodziców oraz uczniów szkoły Scuola Secondaria di I grado ‘G. Carducci’ w Bagherii na Sycylii.
Na rejs po fiordach Norwegii wypłynęliśmy z Kopenhagi. Później mieliśmy odwiedzić szwedzki Göteborg oraz norweskie Oslo, Stavanger i Bergen – gdzie dwutygodniowy rejs miał swój port docelowy. Nic z tych planów nie wyszło; kiedy tylko wyszliśmy na otwarte wody przywitał nas stale tężejący wiatr, wiejący akurat z kierunku naszego pierwszego portu – po żeglarsku wiało „w mordę”. Jego siła po kilku godzinach doszła do bardzo silnego wiatru (7 w skali Beauforta), by w nocy osiągnąć siłę sztormu (8-9 w sk. B czyli 20,8-24,4 m/s) a momentami nawet bardzo silnego sztormu (10 w sk. B).
Tak sztormowaliśmy przez trzy dni – z krótkim odpoczynkiem w małym duńskim porcie Frederikshavn. Te dni dobrze dały nam w kość i chociaż załoga była doświadczona, połowa krócej lub dłużej zapadła na morską chorobę. Reszta rejsu upłynęła nam na ucieczce przed sztormami lub chowaniu się przed nimi w szkierach i fiordach.
Przedstawiamy kolejną relację z podróży BUSiMY czyli studentów z Łęcznej i Lublina którzy starym wyremontowanym Fordem Transitem zwiedzili północ Europy, a teraz jeżdżą po jej południowej części.
Wyprawa na północ poszła zgodnie z planem. Udało zwiedzić się wszystkie ciekawe zaplanowane zakątki, a samochód nie sprawiał problemów. Ukraina była kolejnym przystankiem studentów podczas wyprawy BUSiMY. Podróżnicy odwiedzili stare miasto we Lwowie oraz oglądali stadion na którym odbywały się mecze Euro 2012.
„Już nie ma dzikich plaż” śpiewała Irena Jarocka. Łęczyńscy rowerzyści przekonali się, że to nieprawda.
Wystarczyło pół roku wyjazdu na saksy do Niemiec, żeby stęsknić się za Polską. Między innymi z powodu nostalgii za krajem Emilia Zakostowicz i Karol Flejmer postanowili okrążyć swoją ojczyznę.
– W lipcu zrobiliśmy sobie dłuższy urlop, więc nadarzyła się okazja na zrealizowanie marzenia – opowiada Karol, któremu od lat chodziła po głowie wyprawa rowerowa dookoła Polski. Łęcznianie opracowali trasę, załadowali bagaże w sakwy i ruszyli w kierunku granicy.
Jak to się stało, że polskie lotnictwo wojskowe nie było w stanie prowadzić równorzędnej walki z niemieckimi messerschmittami,
Czytaj całośćW tym roku obchodzić będziemy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie będą to dopiero 32. uroczystości…
Czytaj całośćPorwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez konfederatów barskich było tak samo poważne i groteskowe zarazem, jak…
Czytaj całość15 sierpnia 1317 r. król Władysław Łokietek wydał akt lokacyjny, który potwierdzał miejskość Lublina opartą na prawie…
Czytaj całośćW przeciągu tygodnia już prawie 100 tys. osób podpisało petycję wzywającą Melanię Trump do przeprowadzki do Białego Domu lub…
Czytaj całośćW niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w całym kraju oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym…
Czytaj całośćŚwiętując 11 listopada upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach zniewolenia przez zaborców znów…
Czytaj całośćKiedy na ekrany polskich kin wchodziła superprodukcja „Bitwa pod Wiedniem”, w Zawieprzycach gościł sam król Jan III Sobieski, a…
Czytaj całośćKrólowa jest tylko jedna:) Domowa szarlotka pachnąca cynamonem, króluje u nas co najmniej raz w tygodniu.
Przepis (lekko zmodyfikowany)
Idealne, chrupiące i ZDROWE PULPECIKI z piekarnika, to prosty przepis na szybki i smaczny obiad, który moje dzieciaki zajadają z…
Czytaj całośćZ ogromną radością pokazuję przepis na jedno z moich najbardziej ulubionych - polskich dań. Radość jest tym większa, że całymi latami…
Czytaj całośćMega szybkie danie do przyrządzenia w 15 minut, którego przygotowanie nie wymaga żadnych umiejętnści kulinarnych. Idealne danie dla dzieci,
Czytaj całośćOd dawna włoska moda i styl są uznawane za wiodące na świecie. Do najbardziej poszukiwanych dodatków należą oczywiście włoskie…
Czytaj całośćTorebki kopertówki - zawładnęły światem mody i sercem każdej kobiety. Nie wyobrażamy sobie bez nich balu, przyjęcia,
Czytaj całość3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając…
Czytaj całośćW jednym z łęczyńskich kościołów księdzu odprawiającemu mszę świętą pomyliła się chyba ambona z mównicą polityczną. W trakcie…
Czytaj całośćW Polsce podczas hitlerowskiej okupacji pomoc Żydowi oznaczała śmierć. Pomimo tego wielu Polaków pomagało Żydom, narażając siebie i…
Czytaj całośćOd paru dni rosyjscy żołnierze, bez państwowych oznaczeń – za to uzbrojeni po zęby a więc działający jak bezpaństwowi…
Czytaj całośćTo, co najlepsze nie może pozostawać w ukryciu. Czas podzielić się setkami kilometrów, które przejechaliśmy podczas naszej…
Czytaj całośćW dniach 12-18 lutego grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej wraz z opiekunami uczestniczyli w krótkoterminowej wymianie grupy…
Czytaj całośćNa rejs po fiordach Norwegii wypłynęliśmy z Kopenhagi. Później mieliśmy odwiedzić szwedzki Göteborg oraz norweskie Oslo,
Czytaj całośćPrzedstawiamy kolejną relację z podróży BUSiMY czyli studentów z Łęcznej i Lublina którzy starym wyremontowanym Fordem…
Czytaj całośćW sytuacji gdy polski rząd odmawia przyjmowania imigrantów, a w krajach Unii Europejskiej coraz częściej słyszy się o przypadkach…
Czytaj całość
.