loading...

Michał P. wicestarosta z Milejowa i kandydat na burmistrza Łęcznej jest oskarżony przez prokuraturę o wyrządzenie szkody majątkowej znacznych rozmiarów w celu osiągnięcia korzyści majątkowej. Kodeks karny za przestępstwo przewiduje do 8 lat więzienia! Temat wybrzmiał na debacie kandydatów na burmistrza.

- Zapewne wszystkich mieszkańców, ale i również mnie szokuje informacja, która w ostatnich dniach pojawiła się w mediach właśnie dzięki „Wspólnocie”. Poważne zarzuty prokuratorskie, poważne, bo za to grozi kandydatowi na burmistrza osiem lat więzienia – zaczął burmistrz Leszek Włodarski. Czy pana kandydaci wiedzą o tym, czy wie o tym osoba, która wskazywała pana jako kandydata na burmistrza? Czy my musimy się o takich rzeczach dowiadywać z mediów? To czego jeszcze nie wiemy? - pytał Włodarski.

- Jestem osobą pokrzywdzoną i to w sądzie udowodnię - odpowiedział Pelczarski. Nie należałem do grupy przestępczej, która tam jest wskazana.

Co ustaliła prokuratura?

Spółka, na której czele stał Michał P. straciła 250 tysięcy złotych po tym, gdy obecny wicestarosta udzielił pożyczki „firmie krzak”. Miał to, zdaniem prokuratury, zrobić świadomie w celu osiągnięcia korzyści majątkowych.

Innowacyjne rozwiązania w tym zdalny odczyt wodomierzy, matematyczny modelowy nadzór nad siecią, wymiana części infrastruktury oraz bardzo kosztowna modernizacja stacji uzdatniania wody znalazły się we wniosku złożonym przez łęczyńską spółkę komunalną do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wartość wniosku to ponad 40 milionów złotych.

Przygotowania do złożenia wniosku trwały ponad dwa lata, które firma bardzo dobrze wykorzystała. Zadania ujęte w projekcie są od strony technicznej i formalnej przygotowane do przetargów, a spółka dysponuje już nawet prawomocnymi pozwoleniami na budowę.

Po 50 latach budynek Centrum Kultury w Milejowie przeszedł metamorfozę. Teraz to sala widowiskowo-kinowa z prawdziwego zdarzenia. Koszt remontu też robi wrażenie, bo wyniósł 16 milionów złotych, ale zakres inwestycji był znacznie szerszy niż sam GOK.

W ramach tak dużych środków zmiany dotknęły nie tylko Gminny Ośrodek Kultury, ale również pobliskie otoczenie w tym ulicę Klarowską, ul. Fabryczną wraz z kanalizacją deszczową, chodnikami i miejscami parkingowymi oraz postojowymi, kanalizację deszczową z targowiska "Mój Rynek” oraz drogi na terenie milejowskich zakładów przemysłowych - wyjaśnia zastępca wójta Grzegorz Tkaczuk.

Od 1 marca rodzice mogą składać wnioski o przyjęcie pociechy do przedszkola publicznego. W Łęcznej funkcjonują cztery takie placówki zapewniające opiekę zapisanym dzieciom. Dla rodziców to wygodne i komfortowe rozwiązanie, a miasto w odróżnieniu od innych aglomeracji jest w stanie zapewnić opiekę wszystkim zapisanym maluchom.

Miasto Łęczna poinformowało, że poszukuje społecznych opiekunów kotów żyjących na wolności. Chodzi o zwierzęta bez właścicieli, które często są zaniedbane i głodne.

Opiekunem społecznym kotów tzw. karmicielem może zostać osoba fizyczna lub organizacja społeczna zajmująca się ochroną zwierząt, która złożyła wniosek o zarejestrowanie jako karmiciel w Urzędzie Miejskim w Łęcznej.

Blisko 15 000 złotych straciła 47 letnia mieszkanka gminy Spiczyn po tym jak chciała sprzedać naszyjnik.

Do policjantów z łęczyńskiej komendy zgłosił się 47 letnia mieszkanka gminy Spiczyn. Poinformował funkcjonariuszy, że padł ofiarą oszusta na popularnym portalu ogłoszeniowym olx.

Bogdanka pochwaliła się przygotowaniem do eksploatacji najdłuższej ściany nie tylko w historii firmy, ale także w historii całego górnictwa węgla kamiennego w Polsce.

Pod koniec stycznia rozpoczęła się eksploatacja ściany 1/IV/391 w polu Bogdanka. Ściana ta jest eksploatowana kombajnem ścianowym. Jej miąższość (grubość pokładu) szacowana jest na ok. 2,8 m. Rekordowa ściana zlokalizowana jest w polu wydobywczym Bogdanka, na głębokości 1020 metrów pod ziemią. Jest to pierwsza ściana w polu czwartym w pokładzie 391. Jej wybieg szacuje się na 3015 metrów. To 98. ściana w historii firmy - powiedział Adam Partyka, z-ca prezesa zarządu LW Bogdanka ds. pracowniczych i społecznych.

Wojewoda Lubelski uznał, że Mariusz Fijałkowski nie może być radnym, ponieważ złamał przepisy samorządowe. Nakazał stwierdzić wygaśnięcie jego mandatu. Dodatkowo, w spółdzielni, którą Fijałkowski zarządza, czynsze nie spadają, lecz zaczęły rosnąć, a koszty zarządu są coraz wyższe.

Wojewoda zarzuca Fijałkowskiemu, że wykorzystuje majątek gminny będąc jednocześnie prezesem spółdzielni i radnym. Sam zainteresowany od tygodni obśmiewał te zarzuty, podobnie jak autorów wniosku o pozbawienie go mandatu radnego. W związku z tym, że sprawą nie bardzo chciała zająć się Rada Miejska, zrobił to Wojewoda Lubelski i nakazał stwierdzić wygaśnięcie mandatu Fijałkowskiego.

Pierwszy ogłosił Pan start w wyborach na burmistrza. Czy to była łatwa decyzja?
W jej podjęciu wsparła mnie zarówno rodzina, jak i mieszkańcy doceniający pozytywne zmiany w naszej gminie. Jestem stąd, codziennie utrzymuję kontakt z łęcznianami zarówno w pracy w urzędzie, jak i podczas spacerów, zakupów, w drodze do kościoła czy miejskich wydarzeniach. Nie mogę zawieść zaufania wszystkich tych ludzi. W Łęcznej mieszkam od urodzenia i to z tym miejscem wiążę przyszłość mojej rodziny.
Rezultatem ubiegłej kadencji są rekordowe inwestycje przekraczające 100 milionów złotych. Jednocześnie udało nam się zredukować zadłużenie gminy o imponujące 65%, sprowadzając je do poziomu 7 milionów złotych. Większość inwestycji już zakończyliśmy, inne projekty znajdują się w trakcie realizacji. Chciałbym je skutecznie dokończyć i zająć się tymi zaplanowanymi, bo mamy prorozwojowe pomysły na nadchodzące lata.

Rozmowa z Wiesławem Pikułą, wójtem Gminy Cyców

e-pojezierze.pl: Zbliżamy się do końca kadencji. Czy można ją zwięźle podsumować? Jaki był ten czas dla gminy Cyców. Na ile udało się zrealizować założenia, jak przebiegło wykonanie zadań inwestycyjnych planowanych i realizowanych przez ten okres?

Wiesław Pikuła: Ostatnie 5. lat było trudnym czasem nie tylko dla gminy Cyców, ale dla wszystkich samorządów ponieważ mieliśmy pandemię Covid-19 i wojnę na Ukrainie. To mocno oddziaływało na naszą sytuację. Jednak dzięki temu, że planujemy wszystkie inwestycje kilka lat do przodu, mamy przygotowywane strategie i kierunki rozwoju, udało się zrealizować większość planów.

W kadencji 2018-2024 chcieliśmy polepszyć warunki życia mieszkańców i stworzyć gminę przyjazną dla osób odwiedzających nas. Stąd pomysł i realizacja Gminnego Centrum Sportu i Rekreacji. Ta nasza największa inwestycja jest już na ukończeniu. To kompleks sportowo-rekreacyjny, który kosztował gminę 17 mln zł. Będą tam boiska trawiaste, jak i ze sztuczną nawierzchnią, zaplecze socjalne, sale odnowy, sale treningowe. Do tego sala konferencyjna, kręgielnia, bilard, kino czy kącik zabaw dla dzieci. Na zewnątrz park linowy dla dzieci i dorosłych, minigolf, skatepark, place zabaw, grill. Ta duża inwestycja ma służyć naszym mieszkańcom, ale także osobom odwiedzającym naszą gminę.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

Szukasz informacji? Sprawdź u nas.

logo e pojezierze 2023 ciemne ok

  

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A

www.e-pojezierze.pl

e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redakcja

tel. 602 811 876
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677
tel. 602 811 876