
Mamy 4 835 nowych potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował we wtorek resort zdrowia. Zmarło 291 osób chorych…
Czytaj całośćMamy 4 835 nowych potwierdzonych przypadków zakażeń koronawirusem - poinformował we wtorek resort zdrowia. Zmarło 291 osób chorych…
Czytaj całośćŚpiącego za kierownicą 20-latka zastali policjanci w stojącym na poboczu bmw z włączonym silnikiem. Obudzony kierowca odpowiedział agresją,
Czytaj całośćO dużym szczęściu mogą mówić jadący fordem i mazdą. Oba auta poruszające się w przeciwnych kierunkach zderzyły się po tym jak jedno…
Czytaj całośćSzafa, którą wykonano z zimnego metalu, niewątpliwie emanuje ciepłem i dobrocią. Chodzi o jej zawartość – to płaszcze, kurtki,
Czytaj całośćJest źle. W Lublinie najlepiej nie wychodzić z domu – w powietrzu unoszą się szkodliwe pyły. Główny Inspektorat Ochrony…
Czytaj całośćW piątek z policyjnym mundurem rozstał się Komendant Miejski Policji w Lublinie podinspektor Sławomir Włada. Odchodzącego na emeryturę
Czytaj całośćWczoraj doszło do śmiertelnego wypadku. 25-latek kierując citroenem jumperem najechał na stojącego na tym samym pasie ruchu forda focusa. W…
Czytaj całośćDo kolizji i wypadków drogowych często doprowadzają nietrzeźwi kierowcy. Wczoraj było inaczej. Trzeźwy kierowca volkswagena nie ustąpił
Czytaj całośćW nocy z soboty na niedzielę policjanci interweniowali w związku ze zgłoszeniem o zakłócaniu ciszy nocnej. Podczas interwencji w…
Czytaj całość
„Już nie ma dzikich plaż” śpiewała Irena Jarocka. Łęczyńscy rowerzyści przekonali się, że to nieprawda.
Wystarczyło pół roku wyjazdu na saksy do Niemiec, żeby stęsknić się za Polską. Między innymi z powodu nostalgii za krajem Emilia Zakostowicz i Karol Flejmer postanowili okrążyć swoją ojczyznę.
– W lipcu zrobiliśmy sobie dłuższy urlop, więc nadarzyła się okazja na zrealizowanie marzenia – opowiada Karol, któremu od lat chodziła po głowie wyprawa rowerowa dookoła Polski. Łęcznianie opracowali trasę, załadowali bagaże w sakwy i ruszyli w kierunku granicy.
Wyprawę rozpoczęli w Woli Uhruskiej nad Bugiem, skąd ruszyli na północ. – Polska wschodnia to prawdziwa mieszanka kultur, mijaliśmy kościoły katolickie, cerkwie prawosławne i unickie a nawet meczety – opowiadają rowerzyści. I dodają: - Niesamowitym miejscem jest Święta Góra Grabarka, która dla polskich wyznawców prawosławia stanowi miejsce kultu tak ważne jak Częstochowa dla katolików. Wierni ustawili w Grabarce tysiące krzyży. Bardzo dobrze czuliśmy się w puszczy białowieskiej. Białowieża jest klimatycznym, spokojnym miejscem, nieskażonym komercją – mówi Emilia.
Rowerzyści pokonywali dziennie ok. 100 – 150 km. Najdłuższy dzienny dystans mieli na początku wyprawy. – Zwolniliśmy na Suwalszczyźnie i Mazurach Garbatych, gdzie czekało na nas wiele niełatwych podjazdów. Byliśmy zaskoczeni, że północ Polski jest taka górzysta – opowiadają łęcznianie.
Nie oszczędzała ich też pogoda. - Dni z pogodą całkowicie sprzyjającą komfortowej jeździe, mógłbym wyliczyć na palcach jednej ręki, ale nikt nie obiecał, że będzie lekko, zamiast tego było ciekawie – mówi Karol. Szczególnie zimno było nad morzem, gdzie przez wiatr i deszcz rowerzyści musieli robić przerwy w jeździe. – To wszystko przeze mnie, bo pogoda zepsuła się od kiedy dołączyłem do wyprawy – żartuje Norbet Niedobylski, który jechał od Gdańska do Raciborza.
Na zachodzie rowerzyści podróżowali wzdłuż rzek Odry i Nysy Łużyckiej. Ten etap łęcznianie pokonywali jeżdżąc po stronie niemieckiej. – Ścieżki rowerowe są tam lepsze niż niejedna droga samochodowa w Polsce – tłumaczą. - Bardzo podobało mi się w Cedyńskim Parku Krajobrazowym. Odra, pagórki, jeziora, lasy… Wspaniale jeździ się po tak zróżnicowanym terenie – uważa Karol.
Na południu jechali dziennie około 90 km. – Obawialiśmy się Tatr, ale okazały się banalne. Właściwie cały czas zjeżdżaliśmy w dół. Najtrudniej było w Bieszczadach, które najpierw nie chciały nas do siebie wpuścić, a potem wypuścić.
Do domu Emilia i Karol wrócili po 30 dniach, razem na wyprawę wydali 3 tys. złotych. Nie mieli większych problemów z rowerami. Usterki naprawiali na bieżąco, poradzili sobie m. in. z pękniętym bagażnikiem. Spali pod namiotem lub w gospodarstwach agroturystycznych, gdzie często udawało im się utargować korzystniejszą cenę noclegu. Gotowali w butli gazowej.
Łęcznianie niedługo znów wyjadą do pracy za granicę, być może do Szkocji. Co opowiedzą o swoim kraju? - Polska jest piękna a Polacy mili i gościnni: pozdrawiali nas, pomagali, zapraszali na nocleg – mówi Emilia. I dodaje z uśmiechem: - To nieprawda, że „już nie ma dzikich plaż”. Przekonaliśmy się, że są.
W przyszłości łęczyńscy rowerzyści chcieliby okrążyć rowerem Europę. – To najlepszy pojazd do turystyki. Pieszo byłoby za wolno, a samochodem za szybko, by zobaczyć tyle ciekawych miejsc. Prędkość jazdy na rowerze jest idealna – mówi Karol.
Kamil Kulig
Jak to się stało, że polskie lotnictwo wojskowe nie było w stanie prowadzić równorzędnej walki z niemieckimi messerschmittami,
Czytaj całośćW tym roku obchodzić będziemy 99. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jednocześnie będą to dopiero 32. uroczystości…
Czytaj całośćPorwanie króla Stanisława Augusta Poniatowskiego przez konfederatów barskich było tak samo poważne i groteskowe zarazem, jak…
Czytaj całość15 sierpnia 1317 r. król Władysław Łokietek wydał akt lokacyjny, który potwierdzał miejskość Lublina opartą na prawie…
Czytaj całośćW przeciągu tygodnia już prawie 100 tys. osób podpisało petycję wzywającą Melanię Trump do przeprowadzki do Białego Domu lub…
Czytaj całośćW niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w całym kraju oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym…
Czytaj całośćŚwiętując 11 listopada upamiętniamy odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku. Po 123 latach zniewolenia przez zaborców znów…
Czytaj całośćKiedy na ekrany polskich kin wchodziła superprodukcja „Bitwa pod Wiedniem”, w Zawieprzycach gościł sam król Jan III Sobieski, a…
Czytaj całośćKrólowa jest tylko jedna:) Domowa szarlotka pachnąca cynamonem, króluje u nas co najmniej raz w tygodniu.
Przepis (lekko zmodyfikowany)
Idealne, chrupiące i ZDROWE PULPECIKI z piekarnika, to prosty przepis na szybki i smaczny obiad, który moje dzieciaki zajadają z…
Czytaj całośćZ ogromną radością pokazuję przepis na jedno z moich najbardziej ulubionych - polskich dań. Radość jest tym większa, że całymi latami…
Czytaj całośćMega szybkie danie do przyrządzenia w 15 minut, którego przygotowanie nie wymaga żadnych umiejętnści kulinarnych. Idealne danie dla dzieci,
Czytaj całośćOd dawna włoska moda i styl są uznawane za wiodące na świecie. Do najbardziej poszukiwanych dodatków należą oczywiście włoskie…
Czytaj całośćTorebki kopertówki - zawładnęły światem mody i sercem każdej kobiety. Nie wyobrażamy sobie bez nich balu, przyjęcia,
Czytaj całość3 maja 1791 roku Sejm Czteroletni uchwalił Konstytucję, która regulowała prawo Rzeczpospolitej Obojga Narodów, wprowadzając…
Czytaj całośćW jednym z łęczyńskich kościołów księdzu odprawiającemu mszę świętą pomyliła się chyba ambona z mównicą polityczną. W trakcie…
Czytaj całośćW Polsce podczas hitlerowskiej okupacji pomoc Żydowi oznaczała śmierć. Pomimo tego wielu Polaków pomagało Żydom, narażając siebie i…
Czytaj całośćOd paru dni rosyjscy żołnierze, bez państwowych oznaczeń – za to uzbrojeni po zęby a więc działający jak bezpaństwowi…
Czytaj całośćTo, co najlepsze nie może pozostawać w ukryciu. Czas podzielić się setkami kilometrów, które przejechaliśmy podczas naszej…
Czytaj całośćW dniach 12-18 lutego grupa uczniów z Gimnazjum nr 1 w Łęcznej wraz z opiekunami uczestniczyli w krótkoterminowej wymianie grupy…
Czytaj całośćNa rejs po fiordach Norwegii wypłynęliśmy z Kopenhagi. Później mieliśmy odwiedzić szwedzki Göteborg oraz norweskie Oslo,
Czytaj całośćPrzedstawiamy kolejną relację z podróży BUSiMY czyli studentów z Łęcznej i Lublina którzy starym wyremontowanym Fordem…
Czytaj całośćW sytuacji gdy polski rząd odmawia przyjmowania imigrantów, a w krajach Unii Europejskiej coraz częściej słyszy się o przypadkach…
Czytaj całość
.