loading...

Paweł Królikowski był aktorem filmowym, telewizyjnym i teatralnym. Użyczał także swojego głosu w różnych produkcjach. Jego pierwszą rolą ekranową był chuligan w filmie dla dzieci i młodzieży Dzień kolibra (1984), który został wyróżniony na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym dla Dzieci w Chicago.

W czasie studiów zagrał w telefilmie Łukasza Wylężałka Ludożerca (1987), przygodowym Opowieść Harleya (1987), gdzie skomponował i napisał tekst piosenki Mój Harley, oraz dramacie Pantarej (1987) w roli narkomana.

W 1987 roku ukończył studia na Wydziale Aktorskim filii krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej we Wrocławiu i związał się z Teatrem Studyjnym'83 im. Juliana Tuwima w Łodzi (1987–1990), w którym zadebiutował rolą Konduktora w spektaklu Lewisa Carrolla Przygody Alicji w krainie czarów. Potem podjął pracę we wrocławskim ośrodku telewizyjnym, realizując przez trzynaście lat programy dla młodych widzów – Truskawkowe studio (1990–2000). Zagrał w wielu serialach czy serialach jak „Fałszerze – powrót Sfory”, ale największą sławę przyniosła mu rola Kusego w serialu „Ranczo”, za którą otrzymał w 2007 roku statuetkę „Melonika” dla najlepszego aktora komediowego na Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku.

W kwietniu 2018 roku został wybrany na prezesa Związku Artystów Scen Polskich. W ostatnich dniach zrzekł się tej funkcji ze względu na zły stan zdrowia. W tym samym roku otrzymał także Brązowy Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Od kilku lat aktor miał problemy ze zdrowiem. W 2015 roku przeszedł operację usunięcia tętniaka mózgu. Potem powrócił jeszcze do pracy jurora w programie „Twoja twarz brzmi znajomo”. Paweł Królikowski ponownie trafił do szpitala w grudniu 2019 roku i od tego czasu był właściwie przykuty do łóżka. Przeszedł kolejną operację, po której wdały się powikłania. Zmarł w czwartek 27 lutego nad ranem. Paweł Królikowski miał żonę, aktorkę Małgorzatę Ostrowską-Królikowską oraz piątkę dzieci: Antoniego, Julię, Marcelinę, Ksawerego i Jana. Bratem zmarłego jest Rafał Królikowski, również aktor.

Paweł Królikowski miał 58 lat.

Łęczna 1 marca 2020

Aktualności z Łęcznej i regionu; informacje ważne i ciekawe z Łęcznej i okolic; biznes, sport i kultura w Łęcznej, Lubartowie, Lublinie, Świdniku i Włodawie.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, ul. Targowa 23  
(zapraszamy na 1 piętro)
www.e-pojezierze.pl
e-mail: redakcja@e-pojezierze.pl

.

Redaktor Naczelny

tel. 602 406 545
.
Biuro Reklamy
tel. 602 811 876