loading...

Hasło „Trzymajmy się morza”, zostało co prawda sformułowane dopiero w 1790 r. przez Stanisława Staszica w „Przestrogach dla Polski”, ale nasi przodkowie już w dobie piastowskiej dążyli do opanowania wybrzeża bałtyckiego. Potem Jagiellonowie (po mieczu i kądzieli), każdy na swój sposób, starali się nawet tworzyć flotę zdolną tego dostępu bronić, ale nikomu się to na dłuższą metę nie udało. Zaślubiny Polski z morzem, których 10 lutego 1920 roku dokonał w Pucku generał Haller, miały być zapowiedzią, że II Rzeczpospolita do spraw morskich podejdzie w odpowiednią uwagą.

Norweg wygrał bitwę, ale zwycięzcą wojny jest Polak. Robert Johansson triumfował w konkursie skoków w Vikersund. Największe powody do zadowolenia miał jednak 6. w niedzielę Kamil Stoch. Polak wygrał drugą edycję Raw Air, a jednocześnie zapewnił sobie triumf w generalnej klasyfikacji Pucharu Świata 2017/2018 w skokach narciarskich!

Podczas 25. Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy udało się zebrać olbrzymią deklarowaną sumę ponad 62,4 mln złotych! A to przecież dopiero wstępne szacunki. Ta kwota na pewno jeszcze wzrośnie i to znacznie. Rok temu o tej porze na koncie Orkiestry były 44 mln zł. Wychodzi na to, że przejście z TVP do TVN dla WOŚP Owsiaka było naprawdę szczęśliwą i dobrą zmianą. W sumie - choć przez minutę - finał WOŚP w TVN24 oglądało niemal 5,9 mln Polaków.

Miliony Polaków oglądały w kanałach TVN "Światełko do nieba”, czyli towarzyszący finałowi WOŚP pokaz sztucznych ogni. W grupie 16-49 lat udział TVN w rynku w godz. 19.45-20.10 wyniósł aż 18,49 proc. TVP1 miał w tym czasie 11,77 proc. udział.

W niedzielę, 15 stycznia 2017 r. w całym kraju oraz kilkudziesięciu miejscach na świecie zagra Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Tym razem fundacja będzie zbierać pieniądze na ratowanie życia i zdrowia dzieci oraz seniorów. Partnerem i gospodarzem 25. Finału WOŚP jest Grupa TVN.

Fundacja szacuje, że pieniądze do puszek będzie zbierać 120 tysięcy wolontariuszy. W akcję włączy się 1600 sztabów w Polsce i 52 za granicą. Cel: ratowanie życia i zdrowia dzieci na oddziałach ogólnopediatrycznych oraz zapewnienie godnej opieki medycznej seniorom.

Pięćdziesięciu artystów wystąpi na Enea Spring Break Showcase Festival & Conference! W dniach 21-23 kwietnia w kilkunastu miejscach koncertowych Poznania wystąpi między innymi Brodka z materiałem z nowego albumu, Taco Hemingway, czyli najważniejsze odkrycie muzyczne 2015 roku oraz Stara Rzeka - odpowiedzialny za ten projekt Kuba Ziołek nominowany jest do tegorocznego Paszportu Polityki. Sponsorem tytularnym imprezy została Enea, która współpracowała z festiwalem już przy edycji 2015.

Zasiadając do Wigilii, patrzymy na świątecznie przystrojone drzewko, dzielimy się opłatkiem, smakujemy różnych potraw; po prostu chłoniemy świąteczną atmosferę, przeżywamy religijny i rodzinny wymiar tych Świąt. Nie zastanawiamy się oczywiście dlaczego na stole powinno być dwanaście potraw, skąd się wziął zwyczaj strojenia choinki, tak do końca nie bardzo wiemy dlaczego jedno nakrycie pozostaje dla gościa … 

Nie zawsze też święta były obchodzone tak jak obecnie, dzisiejsze obrzędy ewoluowały przez lata, jedne powstawały, inne odchodziły w zapomnienie. To jak je obchodzimy dzisiaj jest wynikiem wielowiekowej ewolucji. Przyjmowania zwyczajów od innych narodów, upowszechniania się różnych elementów popularnych najpierw tylko w jednym regionie kraju.

Obrzędowość Bożego Narodzenia kształtowała się stopniowo w ciągu kolejnych stuleci przeplatając prastare (jeszcze z czasów pogańskich) zwyczaje i wierzenia ze zwyczajami nowszymi, przyniesionymi po chrystianizacji przez Kościół, a także tymi, które powstały w wiekach późniejszych w wyniku wzajemnego przenikania się obwiązującego obrządku kościelnego i przedchrześcijańskich elementów ludowej tradycji. Niektóre świąteczne atrybuty są zaś dosyć młode. Na przykład naszą najpopularniejszą kolędę “Bóg się rodzi” napisał około 1792 roku Franciszek Karpiński.

DLACZEGO 25 GRUDNIA

Święta Bożego Narodzenia upamiętniają narodziny Jezusa Chrystusa i przypadają u nas 25 grudnia, ale w tzw. kościołach wschodnich, głównie w cerkwi greckokatolickiej i kościele prawosławnym, które nadal celebrują liturgię według kalendarza juliańskiego, Boże Narodzenie przypada obecnie na 7 stycznia naszego – gregoriańskiego kalendarza.

Skąd ta data? W Ewangeliach nie występuje przecież data narodzin Jezusa Chrystusa. Co więcej chociaż brzmi to wręcz niewiarygodnie, ale jest udowodnionym faktem, że przez pierwsze trzysta lat istnienia chrześcijaństwa nie obchodzono Bożego Narodzenia i nawet nie interesowano się datą urodzin Jezusa – napisała Maria Ziółkowska (Szczodry wieczór, szczodry dzień: obrzędy, zwyczaje, zabawy). Wiemy natomiast, że dzień ten ogłosił datą narodzin Chrystusa w roku 350 papież Juliusz I. Skąd ją wziął? Tym bardziej, że na początku IV wieku święto ku czci narodzin Jezusa Chrystusa, obchodzono 6 stycznia.

Z niedowierzaniem słuchałem konferencji byłego szpiega a dzisiaj prezydenta Rosji, który ze swadą opowiadał jak to na kijowskim majdanie, ukraińscy terroryści wyszkoleni i dowodzeni przez komandosów z Polski, Niemiec i USA, atakowali i strzelali do bezbronnych milicjantów i berkutowców. Dalej było jeszcze bardziej paranoicznie. Putin opowiadał jak to na południowym wschodzie Ukrainy tłum rozstrzelał technicznego pracownika partii regionów Janukowicza a drugiego żywcem spalił!!!

Z Jastrzębskiej Spółki Węglowej przyszła tragiczna wiadomość. Jeden z czterech ostatnio wydobytych na powierzchnię górników nie żyje. Jego zgon stwierdził lekarz z ekipy medycznej przebywającej na terenie kopalni „Krupiński” w Suszcu pod Pszczyną, w której wczoraj doszło do zapalenia się metanu. Nie udało się również uratować dwóch ratowników, którzy jako pierwsi ruszyli na ratunek znajdującym się pod ziemią górnikom i zaginęli w zadymionej kopalni. Ich ciała odnaleźli inni ratownicy dopiero za pomocą kamer termowizyjnych.

W kopalni „Krupiński” należącej do Jastrzębskiej Spółki Węglowej doszło wczoraj ok. godz. 20 do wybuchu metanu. W wyniku akcji ratowniczej do szpitali w Siemianowicach i Jastrzębiu trafiło ośmiu górników z poparzeniami i obrażeniami ogólnymi.

Z kraju i ze świata

loading...

Ciekawostki

loading...

Wydarzenie kulturalne

loading...

Sport w regionie

loading...

Gospodarka

loading...

Społeczństwo

loading...

Hyde Park

loading...

.

Internetowa Gazeta Regionalna

 

 

Adres redakcji:
21-010 Łęczna, Zofiówka 135 A
www.e-pojezierze.pl
e-mail: gazeta@e-pojezierze.pl

.

Redaktor

tel. 793 810 222
.
Biuro Reklamy
tel. 500 295 677